Dożynki Województwa Podkarpackiego, fot. PAP/Darek Delmanowicz

Łaskami słynący obraz Matki Bożej Zawadzkiej [ZDJĘCIA]

Nie wystarczy nałożyć na skroń Maryi korony ze szczerego złota. My sami mamy być Jej żywą, najpiękniejszą koroną – powiedział kardynał Stanisław Dziwisz, który przewodniczył Mszy św. z okazji 100-lecia koronacji łaskami słynącego obrazu Matki Bożej Zawadzkiej.

W Mszy św. w Zawadzie koło Dębicy uczestniczyli duchowni, przedstawiciele władz państwowych, parlamentarzyści, samorządowcy oraz licznie zgromadzeni wierni. Kardynał Dziwisz podkreślił w homilii, że z pomocą Matki Bożej i przy Jej wsparciu mamy wnosić nasz osobisty wkład do budowania na ziemi królestwa Jej Syna. „Taki jest głęboki sens każdej koronacji wizerunku Matki Chrystusa. Dlatego pomyślmy, w jaki sposób my sami możemy wyrazić wdzięczność Maryi i oddać Jej cześć naszym życiem osobistym, rodzinnym i społecznym. Szlachectwo zobowiązuje! Jeżeli jesteśmy dziećmi takiej Matki i Królowej, powinniśmy nieustannie dorastać do takiego ideału życia, miłości i służby, jaki ukazał nam w Ewangelii Jej Syn, a nasz pan Jezus Chrystus” – powiedział.

fot. PAP/Darek Delmanowicz


Były sekretarz św. Jana Pawła II, krakowski metropolita senior przypomniał, że uroczystościom pięćdziesiątej rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Zawadzkiej przewodniczył metropolita krakowski kardynał Karol Wojtyła. „Wpisał się wtedy na zawsze w historię Zawadzkiego Sanktuarium Matki Bożej. Osiem lat później pasterz Kościoła Krakowskiego został Biskupem Rzymu i pasterzem Kościoła powszechnego, dając się poznać całemu światu jako Jan Paweł II. Dziś, mając w pamięci całego jego życie, również cały jego dwudziestosiedmioletni pontyfikat, dziękujemy za dar tego człowieka dla Polski, Europy i świata” – dodał kardynał Dziwisz.

fot. PAP/Darek Delmanowicz


>>> Mazowieckie sanktuaria maryjne [ZDJĘCIA]
 

Przed łaskami słynącym obrazem Matki Bożej Zawadzkiej od wielu pokoleń mieszkańcy Zawady i okolic znajdują szczególną duchową przystań na drodze doczesnego pielgrzymowania – mówił podczas uroczystości biskup tarnowski Andrzej Jeż. „Liczne świadectwa na temat wielu cudów sprawiły, że w 1654 roku biskup krakowski Piotr Gembicki zaświadczył, że obraz Matki Bożej jest słynący łaskami. Szczególnym potwierdzeniem szerzącego się kultu Matki Bożej była koronacja obrazu w 1920 roku. Dziś nasze serce wypełnia wdzięczność za dar tego sanktuarium. Radujemy się, że przed stu laty na skroniach Jezusa i Maryi spoczęły korony – symbol ofiarowania tego, co w kategoriach ludzkich jest najwyższą wartością i godnością”- powiedział bp Andrzej Jeż.

fot. PAP/Darek Delmanowicz

Mszę św. koncelebrowali także abp Henryk Nowacki, bp Edward Białogłowski, bp Stanisław Salaterski, bp Leszek Leszkiewicz i licznie zgromadzeni kapłani. Do Zawady przyjechali rolnicy z Podkarpacia. Były to także dożynki wojewódzkie. Specjalny list skierował do rolników prezydent RP Andrzej Duda, który podziękował im za całoroczną trudną pracę na roli oraz za podtrzymywanie tradycji i postawę służby. Na zakończenie uroczystości bp Andrzej Jeż zawierzył diecezję tarnowską Matce Bożej Zawadzkiej.

fot. PAP/Darek Delmanowicz

Matka Boża w sanktuarium w Zawadzie bywa nazywana „Nadzieją zrozpaczonych Jedyną”. W 1913 roku watykańska Kapituła św. Piotra wydała orzeczenie zawierające zgodę na ukoronowanie zawadzkiego wizerunku koronami na prawie papieskim. Jednak w wyniku wybuchu I wojny światowej uroczystości koronacyjne mogły odbyć się dopiero po siedmiu latach – 8 września 1920 roku.

Galeria (10 zdjęć)

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze