Fot. PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO

„Le Monde”: papież Franciszek woła o sprawiedliwość w imieniu migrantów i bezbronnych

Papież Franciszek woła o sprawiedliwość w imieniu migrantów i bezbronnych – podsumował w niedzielę dwudniową wizytę papieża w Marsylii dziennik „Le Monde”.

Podkreślono, że zwierzchnik Kościoła rozmawiał z imigrantami i organizacjami pozarządowymi pomagającymi im na Morzu Śródziemnym oraz wypowiedział się przeciwko procedowanej we Francji tzw. ustawie o końcu życia. „W Marsylii papież skrytykował 'wirusa ekstremizmu’ i 'dyktaturę obojętności’ w odniesieniu do wraków statków i utopionych ludzi, do których wszyscy 'przywykli’ i których wszyscy uważają za 'liczby bez twarzy i historii'” – zauważył francuski dziennik.

>>> Francja: co mówią media i wierni o wizycie Franciszka w Marsylii?

Imigranci i „młodzież papieża”

Papież uścisnął dłoń 23-letniemu Gwinejczykowi uratowanemu przez Aquarius, pierwszy statek stowarzyszenia humanitarnego SOS Mediterranee, i serdecznie podziękował szefom tego stowarzyszenia. „Bardzo się cieszę, że widzę tutaj wielu z was, którzy wyruszacie w morze, aby ratować migrantów, choć często uniemożliwiają wam to gesty nienawiści” – przypomniał „Le Monde” słowa papieża, dodając, że „niektórzy uznali to za bardzo polityczne ostrzeżenie dla Francji i Włoch”.

Fot. PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO

„Le Monde” oraz serwis Mediapart zaznaczyły, że papieska sobota w Marsylii rozpoczęła się od śniadania z ubogimi. Spotkanie zorganizowano w siedzibie Sióstr Miłosierdzia w dzielnicy Saint-Maura w 3. dzielnicy miasta. Początkowo spotkanie miało odbywać się w siedzibie arcybiskupstwa, ale w ostatniej chwili Franciszek zmienił program i udał się do misjonarzy Matki Teresy w jednej z najbiedniejszych dzielnic w kraju. W tym wydarzeniu uczestniczyli również muzułmanie. Francuski dziennik zauważył, że „Franciszek znalazł czas, aby porozmawiać z 70 młodymi studentami i przedstawicielami wszystkich wyznań, pochodzącymi z wybrzeży Morza Śródziemnego”. Młodzi ludzie podkreślali, że są „młodzieżą papieża”.

„Ci, którzy ryzykują życie na morzu, nie napadają, lecz szukają gościnności” – mówił papież. „Marsylia to duży port i wielkie drzwi, których nie można zamknąć”, podczas gdy „z drugiej strony zamknięto kilka portów śródziemnomorskich”.

Papież krytykuje Francję?

„Le Monde” podkreślił słowa papieża dotyczące przyjmowania migrantów: „Mare Nostrum (Morze Śródziemne – PAP) woła o sprawiedliwość swoimi brzegami, gdzie z jednej strony króluje bogactwo, konsumpcjonizm i marnotrawstwo, a z drugiej bieda i niepewność”.

Fot. PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO

Dziennik ocenił, że Franciszek skrytykował „francuski model asymilacji”, który „nie uwzględnia różnic, pozostaje sztywny w swoich paradygmatach” i kompromituje „przyszłość poprzez zwiększanie dystansów i powodowanie gettoizacji”, powodując „wrogość i nietolerancję”.

Papież krytykował również procedowaną we Francji tzw. ustawę o końcu życia, której celem jest częściowa legalizacja eutanazji lub „aktywnej pomocy w umieraniu”.

„Kto słucha jęków osamotnionych starszych ludzi, którzy zamiast być doceniani, są wpędzani w fałszywie godną perspektywę słodkiej śmierci, w rzeczywistości bardziej słonej niż wody morza?” – przypomniały media słowa Franciszka.

Organizacja pomagająca migrantom na Morzu Śródziemnym SOS Mediterranee z zadowoleniem podsumowała wizytę papieża – „jednego z niewielu, którzy wypowiadają się” na temat migrantów.

„To dla nas bardzo ważna wizyta, rzucająca światło na ten humanitarny dramat, który trwa w regionie Morza Śródziemnego. Zwykle o tym zapominamy, ale od 2014 roku oznacza to utratę życia ponad 28 tys. ludzi” – stwierdził na antenie telewizji BFM prezes stowarzyszenia SOS Mediterranee Francois Thomas.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze