Fot. Jarosław Gburczyk

Łeba: zakończył się sezon duszpasterstwa wczasowiczów

Jak podaje portal oblaci.pl, od blisko 40 lat w Łebie funkcjonuje duszpasterstwo turystów. Przez całe wakacje organizowane były wczasorekolekcje oraz wydarzenia kulturalne.

Oblaci w Łebie przez okres wakacyjny prowadzą duszpasterstwo wczasowiczów, w ramach którego animują m.in. serie sześciodniowych wczasorekolekcji, podczas których turyści mają możliwość skorzystania z sakramentów oraz adoracji Najświętszego Sakramentu. Opowiada o tym przełożony domu, o. Adam Jaworski OMI: – Wyjeżdzającym na urlopy katolikom często brakuje stałej możliwości praktyk religijnych. Organizując duszpasterstwo wczasowiczów zadbaliśmy o codzienną możliwość półtoragodzinnej adoracji, podczas której była również możliwość skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania.

Fot. Jarosław Gburczyk

Wczasorekolekcje w Łebie zaczynają się w niedzielę mszą świętą z nauką rekolekcyjną i trwają do piątku. Stałą praktyką są czwartkowe wieczory uwielbienia organizowane przez parafialną diakonią muzyczną. Najczęściej w sezonie odbywa się 10 serii wczasorekolekcyjnych, w każdych bierze udział około stu osób. W tym roku pierwsi turyści przyjechali 23 czerwca, a ostatni wyjechali 30 sierpnia. Dziewięć serii prowadzili oblaci, a dziesiątą – franciszkanin konwentualny.

Fot. Jarosław Gburczyk

Rozwój kulturalny

Duszpasterze organizują również kulturalne dla przybywających do Łeby wczasowiczów. – Dzięki wsparciu Gminy Miejskiej Łeba, mieliśmy możliwość zorganizowania Letni Cykl Muzyki Kameralnej i Organowej. W ramach jego odbyły się 4 koncerty, podczas których usłyszeć można było takie instrumenty jak obój, skrzypce czy klarnet – mówi o. Adam Jaworski OMI.

Fot. Jarosław Gburczyk

Żywy dom parafialny

W okresie wakacyjnym widoczny jest wyraźny wzrost katolików biorących udział w mszy świętej. Oblaci z parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny regularnie odprawiają wówczas msze święte przy ołtarzu polowym. Dodatkowo, w Łebie od 2022 roku funkcjonuje Dom Parafialny „U Oblatów”. Pomimo lokalizacji w centrum Łeby, blisko portu, jest to miejsce ciche, sprzyjające wypoczynkowi, w związku z czym odbywa się w nim wiele rekolekcji. Podczas tegorocznych wakacji gościła tam między innymi Oaza Rodzin oraz wierni z oblackiej parafii pw. św. Jana Pawła II w Opolu, którzy skorzystali z tej przestrzeni na wyjazd wakacyjno-rekolekcyjny.

Fot. Jarosław Gburczyk

Oblaci w Łebie

Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej przybyli do Łeby zaraz po II wojnie światowej, w 1945 r. XVI-wieczna reformacja zepchnęła do głębokiej defensywy prężnie niegdyś działający Kościół katolicki w Łebie. W tym niewielkim, nadbałtyckim miasteczku proces przechodzenia ludności na protestantyzm był rozciągnięty w czasie, a gmina ewangelicka (luterańska) ze stałym duszpasterzem ukształtowała się ok. 1550 r. Katolicy żyli tu razem z luteranami w zgodzie. Z upływem lat parafia katolicka uległa rozwiązaniu. Po zakończeniu II wojny św. Łeba znalazła się w granicach Polski. Wraz z osadnikami napływającymi nad Bałtyk przybyli pierwsi oblaci, którzy podjęli pionierską pracę ewangelizacyjną w odzyskanej Łebie. Wpierw wykorzystywano do duszpasterstwa salę gimnastyczną (obecnie kino “Rybak”). Władze miejskie dały zielone światło, a wierni zadeklarowali daleko idącą pomoc w adaptacji obiektu. W całym mieście nie było wówczas odpowiedniego obrazu sakralnego, który można by zawiesić na ołtarzu. O pomoc poproszono mieszkającego w mieście niemieckiego malarza ekspresjonistę, Maxa Pechsteina, który namalował duży obraz Matki Bożej, z czasem przeniesiony z kaplicy do kościoła, który przed swoim wyjazdem z Łeby ewangelicy, w 1946 r., przekazali katolikom. Kościół pw. św. Mikołaja (budowany od 1683 r.) został poświęcony Wniebowzięciu Najświętszej Marii Panny. Oblaci  posługiwali także w sąsiedniej Białogardzie. Mieszkający tu oblaci są zaangażowani w duszpasterstwo parafialne, rekolekcyjne, a w wakacje szczególnie w duszpasterstwo turystów, prowadząc m.in. serie wczasorekolekcji czy organizując wydarzenia kulturalne. Aktualnym przełożonym domu jest o. Adam Jaworski OMI.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze