fot. PAP/Viacheslav Ratynskyi

„Lekarze Świata” ostrzegają przed poważnym kryzysem zdrowotnym w Ukrainie

Rok po rozpoczęciu rosyjskiej agresji na Ukrainę organizacja „Lekarze Świata” ostrzega przed kryzysem zdrowotnym o bezprecedensowych rozmiarach. „Zniszczenia szpitali i obiektów służby zdrowia sprawiły, że opieka nad ludnością jest często niewystarczająca” – powiedział 21 lutego przewodniczący hiszpańskiej sekcji organizacji Pepe Fernandez.

Zwrócił też uwagę na coraz poważniejsze braki leków i środków medycznych. „Dostęp do klinik i gabinetów lekarskich oraz dostarczanie środków pomocowych utrudniają zniszczone drogi i brak bezpiecznych tras” – dodał Fernandez.

>>> Rok wojny w Ukrainie: zabijane i straumatyzowane dzieci

Jednocześnie personel szpitali i ośrodków zdrowia robi wszystko co może, aby leczyć chorych, pomimo zagrożenia ostrzałem bombowym i rakietowym oraz regularnych awarii prądu, ogrzewania i sprzętu medycznego, podkreślili Lekarze Świata. Najbardziej ucierpiały grupy wrażliwe, takie jak przewlekle chorzy, osoby starsze i niepełnosprawne, chorzy na raka i kobiety w ciąży.

fot. EPA/SERGEY KOZLOV

Ponadto ludność jest nieustannie konfrontowana z traumatycznymi doświadczeniami, ponieważ nie widać końca wojny i przemocy. Jednym z największych problemów w Ukrainie jest zdrowie psychiczne, zwłaszcza u osób, które już wielokrotnie wypędzały z domów ataki rakietowe.

„Lekarze Świata” skrytykowali, że mimo rosnących potrzeb humanitarnych, zwłaszcza na wschodzie i południu kraju, organizacjom pomocowym nadal odmawia się dostępu do obszarów kontrolowanych przez Rosję. Organizacja wezwała wszystkie strony konfliktu do zapewnienia nieskrępowanego dostępu pomocy humanitarnej. „Przemoc wobec ludności cywilnej i personelu humanitarnego musi się wreszcie skończyć” – zaapelowała organizacja.

Po rosyjskiej napaści 24 lutego 2022 roku „Lekarze Świata” rozszerzyli swoją współpracę z ukraińskimi władzami służby zdrowia i jej pracownikami. Mobilne zespoły zapewniają opiekę przesiedleńcom i innym osobom, które nie miałyby odpowiedniego dostępu do opieki zdrowotnej. Obejmuje to również wsparcie psychologiczne i szkolenia w takich dziedzinach jak pielęgniarstwo, położnictwo i praca socjalna.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze