Fot. Krzysztof Jamrozy OMI

Leśnicy i pracownicy Świętokrzyskiego Parku Narodowego przy Krzyżu Chrystusa

W samo południe w poniedziałek 09 września świętokrzyska bazylika wypełniła się leśnikami i pracownikami Świętokrzyskiego Paku Narodowego.

Mszy św. sprawowanej w ramach tygodniowych uroczystości odpustowych przewodniczył ks. bp Tadeusz Lityński, ordynariusz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa pracowników leśnictwa, gospodarki wodnej i ochrony środowiska. W homilii powiedział m.in.:

To nasze modlitewne spotkanie wpisane jest w dziękczynienie Bożej Opatrzności zarówno za ten chleb, który staje się Ciałem Chrystusa, ale także za to dobro, które nazywane jest polskimi lasami, polskimi leśnikami, polskimi parkami czy pracownikami tych parków. Za to ogromne doświadczenie wielkiej troski, odpowiedzialności, tej rzetelnej pracy, zmagania z różnymi trudnościami, problemami, pokonywania ich w służbie dla drugiego człowieka. Przed Bogiem chcemy to „dziękuję” wypowiedzieć, bo msza św. jest dziękczynieniem. Ale tu, na Świętym Krzyżu msza św. nabiera dodatkowej wartości, bo sprawowana jest w bliskości świadka męki i śmierci naszego Pana Jezusa Chrystusa.

W procesji z darami niesione były owoce naszych pól i lasów, zaś po Eucharystii na wszystkich czekał poczęstunek.

Fot. Krzysztof Jamrozy OMI

Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Położone jest na Łysej Górze, dawnym miejscu kultu pogańskiego. Inicjatorem założenia opactwa benedyktyńskiego w tym miejscu był Bolesław Chrobry w 1006 r. Pierwszy kościół w stylu romańskim ufundowany został między rokiem 1102 a 1138 przez Bolesława Krzywoustego. Początkowo świątynia była poświęcona Świętej Trójcy. Od XIV w. dodano wezwanie Świętego Krzyża –  po tym, gdy w 1306 książę Władysław Łokietek przekazał benedyktynom relikwie Drzewa Krzyża Świętego W 1819 r. klasztor skasowano. Posługę pełnili tu jeszcze przez pewien czas benedyktyni, a następnie kler diecezjalny. W latach 1852–1865 mieścił się tu dom poprawczy dla tzw. księży demerytów (dysfunkcyjnych). Od 1936 r. świątynia stała się kościołem klasztornym i miejscem nowicjatu misjonarzy oblatów Maryi Niepokalanej. W 2013 r. sanktuarium podniesiono do godności bazyliki mniejszej. Aktualnym przełożonym i kustoszem relikwii Świętego Krzyża jest o. Rafał Kupczak OMI. 

Galeria (20 zdjęć)
Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze