fot. Twitter

Lewica chce wykreślenia z Kodeksu karnego przepisu o obrazie uczuć religijnych

Lider Wiosny Robert Biedroń wyraził zadowolenie z wtorkowego wyroku sądu uniewinniającego trzy aktywistki od zarzutów o obrazę uczuć religijnych i zapowiedział projekt zmian w Kodeksie karnym w tej sprawie.

Sąd Rejonowy w Płocku uniewinnił trzy oskarżone w procesie o obrazę uczuć religijnych. Sprawa dotyczy rozlepiania w 2019 r. wokół jednego z tamtejszych kościołów nalepek z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej z tęczową aureolą. Wyrok nie jest prawomocny. Wydając we wtorek wyrok, sąd uznał m.in., że zachowanie wszystkich trzech oskarżonych nie wypełniło znamion zarzucanego im czynu, w tym działania intencjonalnego. Lider Wiosny Robert Biedroń wyraził w rozmowie z TVN24 zadowolenie z wyroku płockiego sądu. Zapowiedział, że Lewica złoży w Sejmie projekt dotyczący wykreślenia z Kodeksu karnego art. 196, który przewiduje karę do 2 lat pozbawienia wolności dla tego, kto „obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych”.

Trzy uniewinnione kobiety po wyjściu z sądu w Płocku, fot. fot. PAP/Szymon Łabiński

W ocenie Biedronia art. 196 to „relikt średniowiecza”, który nie powinien być stosowany w państwie demokratycznym. „To jest gorszące. Artykuł o obrazie uczuć religijnych obowiązuje w Polsce i w krajach islamu. To jest ewenement. Ten artykuł jest traktowany i stosowany od lat już jako kazanie dla artystów, aktywistów, obrońców praw człowieka, dla dziennikarzy. Wtedy, kiedy władza chce podciągnąć te lejce i ten kaganiec, to nakłada go na tych krnąbrnych i niepokornych” – stwierdził lider Wiosny. „Całe szczęście – dodał – są jeszcze takie osoby odważne, jak te trzy kobiety, które stanęły po tej dobrej stronie mocy i taki sąd, który okazał się jeszcze niezawisły”. Biedroń zwrócił ponadto uwagę, że o tęczy jako symbolu przymierza Boga z ludźmi, jest mowa w Biblii. „To znaczy, że ktoś autorów Pisma Świętego będzie ścigał? Naprawdę wystarczy już tych fanatyków religijnych w naszym kraju w 2021 roku, którzy każdego, kto nie jest po ich myśli, chcieliby wsadzić do więzienia, przeczołgać po sądach. Inna Polska jest możliwa i ja wierzę, że wcześniej czy później takiej Polski dożyjemy” – podkreślił europoseł.

Robert Biedroń, fot. Twitter

Sprawa Elżbiety P., Anny P. i Joanny G. dotyczy wydarzeń z nocy z 26 na 27 kwietnia 2019 r., gdy wokół kościoła św. Dominika w Płocku rozlepiono nalepki z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej, na których postaci Maryi i Dzieciątka otoczone były aureolami w barwach tęczy. Nalepki te pojawiły się wówczas m.in. na koszu na śmieci i na przenośnej toalecie. Prokuratura nie wyklucza apelacji.

Zapis prawa

Obraza uczuć religijnych to przestępstwo uregulowane w Kodeksie Karnym. Stypizowano je w rozdziale „Przestępstwa przeciwko wolności sumienia i wyznania”. Poza regulacjami dotyczącymi obrazy uczuć religijnych znajdują się w nim również regulacje dotyczące dyskryminacji wyznaniowej.Przestępstwa związane z obrazą uczuć religijnych bardzo często budzą spore emocje. Obraza uczuć religijnych według ustawodawcy może mieć miejsce zarówno poprzez działanie, jak i zaniechanie. Znieważenie uczuć religijnych może mieć postać wypowiedzi słownych czy gestów. Może polegać również na niszczeniu przedmiotów objętych kultem. Obrazą uczuć religijnych jest także tworzenie materiałów, które zawierają obraźliwe treści. Postępując w ten sposób, sprawca oddziałuje na uczucia innych osób. Nie muszą to być wyłącznie wyznawcy danej religii. O tym, co stanowi przedmiot czci, decyduje dana religia, a także stosunek i wierzenia jej wyznawców. Przedmiotem czci są zatem te rzeczy, które mają duże znaczenie w danej religii i objęte są kultem.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze