Liban: Rada Katolickich Patriarchów Wschodu

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Przeżywamy obecnie konsekwencje wojen, które zostały narzucone Syrii i Irakowi w celach politycznych, ekonomicznych i strategicznych – stwierdził maronicki patriarcha Antiochii kard. Bechara Boutros Raï, otwierając doroczną 25. Radę Katolickich Patriarchów Wschodu. Jej tematem jest „Nadzieja i trwanie”.

Kard. Raï mówił o znaczeniu Libanu dla budowania i rozwoju wspólnoty chrześcijan w krajach Lewantu i przypomniał o współczesnych wyzwaniach, przed jakimi stoją chrześcijanie w związku z aktualną sytuacją społeczną i polityczną w tej części świata. – Przeżywamy obecnie konsekwencje wojen, które zostały narzucone Syrii i Irakowi w celach politycznych, ekonomicznych i strategicznych (…). To wszystko będzie przedmiotem naszych dyskusji. Jednak jej ważnym i fundamentalnym elementem pozostaje zachowanie obecności kościelnej i chrześcijańskiej w celu ocalenia korzeni chrześcijaństwa na świecie – mówił.

Z kolei nuncjusz apostolski w Libanie abp Gabriele Caccia przypomniał pierwsze historyczne zgromadzenie Synodu Biskupów dedykowane Kościołowi na Bliskim Wschodzie i zwołane przez papieża Benedykta XVI w 2010 r. Jego kontynuacją jest m.in. nieustanne zainteresowanie papieża Franciszka sytuacją polityczną i losami chrześcijan w tej części świata i jego troska o przywrócenie pokoju. „Jest jeszcze jeden wymiar, do którego rozwijania wezwany jest Kościół katolicki: dialog z islamem, prowadzący do wspólnego ponownego odkrycia tego, co najlepsze w tej tradycji, jak mogliśmy to ostatnio odkrywać w dokumencie poświęconej obywatelstwu, opublikowanym przez al-Azhar po konferencji, w której wielu z was wzięło udział. Jedynie system, który zapewnia pełną równość wszystkich obywateli może pomóc w zapewnieniu sprawiedliwego i zrównoważonego porządku społecznego, w którym najstarsze wspólnoty mogą, bez dyskryminacji, odnaleźć swoje miejsce w tworzeniu nowoczesnego społeczeństwa i państwa” – mówił nuncjusz. Zachęcił też do praktykowania dzieł miłosierdzia i naśladowaniu w nich papieża Franciszka, który – jak wspomniał – dał symboliczny przykład, zabierając do Watykanu rodziny z obozu uchodźców na wyspie Lesbos i apelując, by każda parafia i klasztor przyjęły u siebie jedną rodzinę.

Tuż przed rozpoczęciem obrad z uczestnikami 25. Rady Katolickich Patriarchów Wschodu spotkał się także prezydent Libanu Michel Aoun, który nazwał Liban „drzwiami wejściowymi wolności na Bliskim Wschodzie” i przypomniał, że kraj ten jest najlepszym miejscem do budowania dialogu międzyreligijnego, ze względu na wielowiekowe tradycje pokojowego współistnienia różnych religii.

Zobacz także
Wasze komentarze