Liban: Rada Katolickich Patriarchów Wschodu

Przeżywamy obecnie konsekwencje wojen, które zostały narzucone Syrii i Irakowi w celach politycznych, ekonomicznych i strategicznych – stwierdził maronicki patriarcha Antiochii kard. Bechara Boutros Raï, otwierając doroczną 25. Radę Katolickich Patriarchów Wschodu. Jej tematem jest „Nadzieja i trwanie”.

Kard. Raï mówił o znaczeniu Libanu dla budowania i rozwoju wspólnoty chrześcijan w krajach Lewantu i przypomniał o współczesnych wyzwaniach, przed jakimi stoją chrześcijanie w związku z aktualną sytuacją społeczną i polityczną w tej części świata. – Przeżywamy obecnie konsekwencje wojen, które zostały narzucone Syrii i Irakowi w celach politycznych, ekonomicznych i strategicznych (…). To wszystko będzie przedmiotem naszych dyskusji. Jednak jej ważnym i fundamentalnym elementem pozostaje zachowanie obecności kościelnej i chrześcijańskiej w celu ocalenia korzeni chrześcijaństwa na świecie – mówił.

Z kolei nuncjusz apostolski w Libanie abp Gabriele Caccia przypomniał pierwsze historyczne zgromadzenie Synodu Biskupów dedykowane Kościołowi na Bliskim Wschodzie i zwołane przez papieża Benedykta XVI w 2010 r. Jego kontynuacją jest m.in. nieustanne zainteresowanie papieża Franciszka sytuacją polityczną i losami chrześcijan w tej części świata i jego troska o przywrócenie pokoju. „Jest jeszcze jeden wymiar, do którego rozwijania wezwany jest Kościół katolicki: dialog z islamem, prowadzący do wspólnego ponownego odkrycia tego, co najlepsze w tej tradycji, jak mogliśmy to ostatnio odkrywać w dokumencie poświęconej obywatelstwu, opublikowanym przez al-Azhar po konferencji, w której wielu z was wzięło udział. Jedynie system, który zapewnia pełną równość wszystkich obywateli może pomóc w zapewnieniu sprawiedliwego i zrównoważonego porządku społecznego, w którym najstarsze wspólnoty mogą, bez dyskryminacji, odnaleźć swoje miejsce w tworzeniu nowoczesnego społeczeństwa i państwa” – mówił nuncjusz. Zachęcił też do praktykowania dzieł miłosierdzia i naśladowaniu w nich papieża Franciszka, który – jak wspomniał – dał symboliczny przykład, zabierając do Watykanu rodziny z obozu uchodźców na wyspie Lesbos i apelując, by każda parafia i klasztor przyjęły u siebie jedną rodzinę.

Tuż przed rozpoczęciem obrad z uczestnikami 25. Rady Katolickich Patriarchów Wschodu spotkał się także prezydent Libanu Michel Aoun, który nazwał Liban „drzwiami wejściowymi wolności na Bliskim Wschodzie” i przypomniał, że kraj ten jest najlepszym miejscem do budowania dialogu międzyreligijnego, ze względu na wielowiekowe tradycje pokojowego współistnienia różnych religii.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze