
fot.: Anna Urbaniak/Biuro prasowe sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej
Licheń: 150. Zebranie Plenarne Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w Polsce
W dniach 6-8 maja 2025 r. w Licheniu odbyło się 150. Zebranie Plenarne Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w Polsce. Spotkaniu przyświecało hasło: „Życie konsekrowane w dobie «popołudnia chrześcijaństwa». Wezwanie do głębi”.
Refleksja nad powołaniem
Ponad 160 sióstr przełożonych prowincjalnych i generalnych spotkało się w sanktuarium licheńskim, aby pochylić się nad kondycją życia konsekrowanego w dobie „popołudnia chrześcijaństwa”.
150. Zebranie Plenarne Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych rozpoczęło się 6 maja Mszą św. w pod przewodnictwem Nuncjusza Apostolskiego abp. Antonio Guido Filipazziego. Po liturgii i oficjalnym otwarciu spotkania przez m. Ewę Kaczmarek, przewodniczącą KWPŻZZ, uczestniczki miały okazję do bezpośredniego spotkania z Nuncjuszem. Dzień upłynął w duchu refleksji „popołudnia” jako metafory życia konsekrowanego. Spotkania przez trzy dni prowadziła s. Beata Zarzycka.
Drugiego dnia uczestniczki wysłuchały odczytu poświęconego tematowi ślubów zakonnych jako drodze ku integralności serca i wewnętrznej wolności. Centralnym punktem dnia była Eucharystia sprawowana przez abp. Tadeusza Wojdę, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. Podczas spotkania z Arcybiskupem poruszano aktualne kwestie dla Kościoła.
>>> Licheń: 150. zebranie plenarne przełożonych żeńskich zgromadzeń zakonnych

Spotkać Boga i drugiego człowieka
Ostatni dzień, 8 maja, przyniósł dalszą refleksję nad przyszłością życia konsekrowanego. Po podsumowaniu i sprawach bieżących siostry spotkały się z bp. Jackiem Kicińskim CMF, przewodniczącym Komisji Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, a całe zebranie zakończyła wspólna Eucharystia w bazylice.
„Poznanie Boga prowadzi do doświadczenia Jego miłości i Jego mocy. Ten, kto poznał Boga, czuje się przez Niego kochany i posłany, dlatego potrzebny jest czas spędzony przed Bogiem. Człowiek, który poznaje Boga, otrzymuje od Niego duchową wrażliwość na innych. Poznanie Boga rodzi w sercu wrażliwość na drugiego człowieka. Aby dać się poznać drugiemu człowiekowi, trzeba do niego wyjść. Tak jak Bóg wyszedł do Mojżesza i my musimy wyjść do innych. I potrzeba czasu, by być z innymi, potrzeba się zatrzymać, aby poznać serce człowieka i motywacje jego życia. Rodzi się wtedy zaufanie, a z zaufania wiara… Być z przodu, by wskazywać; być pośrodku, aby słuchać; i być na końcu, by zobaczyć, czy ktoś się nie odłączył” – mówił podczas homilii kończącej Zgromadzenie Plenarne bp Jacek Kiciński, tym samym wskazując drogę i cel dla osób konsekrowanych.
Doświadczenie miłości Bożej nie może zatrzymać się na osobie konsekrowanej – ono naturalnie prowadzi do wypełnienia misji Jezusa na ziemi. Ich życie nabiera sensu, gdy staje się darem dla innych, zwłaszcza tych najbardziej potrzebujących duchowo i materialnie.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |