fot. Amelia Siuda-Koszela/Biuro Prasowe Sanktuarium w Licheniu

20 lat od poświęcenia bazyliki w Licheniu

Dokładnie 20 lat mija dziś od poświęcenia bazyliki pw. Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej, największej świątyni katolickiej w Polsce. W uroczystościach wzięli udział m.in. biskupi, arcybiskupi i kardynałowie przebywający w Licheniu na 328. Zebraniu Plenarnym KEP, księża, licheńscy parafianie oraz kilkadziesiąt tysięcy pielgrzymów.

W telegramie, skierowanym do księży marianów w związku z poświęceniem bazyliki, św. Jan Paweł II napisał: „Kiedy w roku 1999 dane mi było nawiedzić Licheń, patrzyłem na tę ogromną budowlę z myślą, że jej architektoniczny rozmach jest wyrazem wiary i miłości do Maryi i Jej Syna.”

Budowę bazyliki pw. Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej rozpoczęto w 1994 r. Trwała ona dziesięć lat. Budowlę wzniesiono w całości dzięki dobrowolnym ofiarom wiernych z Polski oraz Polonii z całego świata.

Fot. Robert Adamczyk/Biuro Prasowe Sanktuarium w Licheniu

22 czerwca 1994 r. na placu budowy odprawiona została Msza św., a następnie wbito w ziemię pierwszą łopatę, co zapoczątkowało budowę. 25 maja 1995 r., Prymas Polski Józef Glemp, wmurował kamień węgielny przywieziony z Rzymu z grobu św. Piotra, który w 1994 r. poświęcił Jan Paweł II. W 1996 r. ukończono budowę pierwszej z kaplic – Trójcy Świętej. Odtąd, każdego dnia była tam sprawowana Msza św. W 1999 r. Jan Paweł II pobłogosławił budowaną świątynię podczas pielgrzymki do licheńskiego sanktuarium.

Motywy kłosów zbóż w oknach i kolorystyka cegły użytej do budowy sprawiają, że bazylika tworzy harmonijną całość z krajobrazem wsi wielkopolskiej. Jest nazywana ,,bazyliką wśród pól”.

Licheńską świątynię poświęcił 12 czerwca 2004 r. arcybiskup Józef Kowalczyk, ówczesny nuncjusz apostolski w Polsce, podczas Mszy św. z udziałem Episkopatu Polski. W tym samym roku Stolica Apostolska, zatwierdziła wspomnienie obowiązkowe Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej na 2 lipca w diecezji włocławskiej. 25 lutego 2005 roku papież Jan Paweł II nadał świątyni godność bazyliki mniejszej.

For. Robert Adamczyk/Biuro Prasowe Sanktuarium Maryjnego w Licheniu

Budynek kościoła to widzialna budowla będąca znakiem Kościoła pielgrzymującego na ziemi i obrazem Kościoła przebywającego w niebie. Poświęcenie budynku przeznaczonego wyłącznie i na stałe do gromadzenia się ludu Bożego i sprawowania liturgii jest jednym z najważniejszych aktów liturgicznych. W kościele bowiem będzie gromadzić się wspólnota chrześcijańska, by słuchać słowa Bożego, modlić się, przystępować do sakramentów i sprawować Eucharystię.

Poświęcenie ma zawsze miejsce podczas Eucharystii. Na obrzęd składa się m.in. złożenie relikwii świętych, namaszczenie krzyżmem ścian kościoła oraz ołtarza. 

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze