Licheń: dzień skupienia dla mam. „Dzieci potrzebują widzieć mamę, która czuje się piękna”
„Piękno macierzyństwa – dar ofiarowany i zadany” to temat dnia skupienia dla matek, który odbył się z okazji Dnia Matki w sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. Podczas spotkania, które trwało dwa dni mamy uczestniczyły w Mszach Świętych i nabożeństwach, mogły też wysłuchać prelekcji i świadectw.
Symbolem dnia skupienia dla matek były dwa połączone ze sobą serca, które można było dostrzec także przed ołtarzem bazyliki licheńskiej. – Serce matki to jedno z najpiękniejszych dzieł całego świata. Zostało utkane przez samego Stwórcę z miłości, czułości, delikatności. Z serca matki zrodziło się serce dziecka, które jest w nie wpisane. Jest takie, jak serce matki, kochające zawsze i ponad wszystko – wyjaśniła Maria Nowakowska, organizatorka dnia skupienia.
Spotkanie rozpoczęła Msza św. sprawowana w sobotni poranek przed łaskami słynącym obrazem Matki Bożej Licheńskiej. Dzień wypełniły prelekcje i świadectwa matek, które podzieliły się swoją wiedzą i doświadczeniem przeżywania piękna macierzyństwa.
Mama w XXI wieku
– Żadna z nas nie jest idealna, ale możemy się czuć piękne, także bez względu na wiek. Możemy docenić w sobie coś fajnego. Dzieci potrzebują widzieć mamę, która czuje się piękna – mówiła Elżbieta Łozińska, która wraz z mężem wygłosiła prelekcję „Jak być mamą w XXI wieku?”. Państwo Łozińscy zwrócili uwagę na to, że dzieci patrząc na mamy, widzą też inne role, które spełniają: żony, córki, siostry czy ciocie dla innych. Mama XXI wieku to kobieta radosna. – Nasze dzieci bardzo potrzebują radosnych mam, które potrafią się cieszyć różnymi rzeczami i przekazywać tę radość międzypokoleniowo – mówiła Elżbieta Łozińska. – Wiem, jak to jest, gdy nie ma uśmiechu. Można sobie wtedy zadać pytanie, jaką chcę zostać we wspomnieniach moich bliskich. Nie chodzi o to, by udawać. Gdy kibicuję czemuś, co przeżywają moje dzieci, robię to całą sobą. Musimy być prawdziwe i autentyczne.
W prelekcji poświęconej najwcześniejszemu macierzyństwu dr Emilia Lichtenberg-Kokoszka przekonywała, że każde poczęcie i narodziny są wynikiem suwerennej woli Boga. – To Pan decyduje, kiedy, u kogo i ile dzieci się pocznie. Zbliżenie małżonków jest niezbędne do poczęcia, ale to Bóg obdarza dziecko duszą – mówiła badaczka specjalizująca się w interdyscyplinarnym podejściu do prenatalnego i perinatalnego okresu życia człowieka. – Dziecko jest owocem współpracy Boga i człowieka, owocem wspólnego daru obojga rodziców. W dzisiejszych pornograficznych czasach dar z siebie jest niezwykle ważny. Współżycie jest sposobem komunikowania miłości i odpowiedzialności – przekonywała wyjaśniając, że rodzicielstwo powinno być dojrzałe i odpowiedzialne.
Świadectwa przeżywania macierzyństwa
Mamy wysłuchały także czterech świadectw dotyczących przeżywania piękna macierzyństwa. Wśród osób, które podzieliły się swoim doświadczeniem byli Marta i Tymoteusz Motylewscy, którzy opowiedzieli o cudzie, jaki wydarzył się w związku z narodzinami ich syna, Stanisława, za wstawiennictwem św. o. Stanisława Papczyńskiego, założyciela Zgromadzenia Księży Marianów. Zwieńczeniem dnia była modlitewna godzina dziękczynienia i uwielbienia przed Najświętszym Sakramentem oraz Apel Maryjny. Adoracji towarzyszyły rozważania oraz śpiew Barbary Kaczor, licheńskiej organistki.
W sam Dzień Matki, przypadający 26 maja, mamy zostały zaproszone na uroczystą Eucharystię, której przewodniczył ks. Sławomir Homoncik MIC, kustosz sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. Podczas Mszy Świętej modlono się za matki, zarówno te żyjące, jak i zmarłe. Ołtarz w licheńskiej bazylice oraz obraz Matki Bożej zostały przystrojone kwiatami zakupionymi w ramach akcji „Kwiatki dla Matki”, co jest wyrazem miłości do Niej. – To Bóg tworzy serce matki, tka ją z różnych nici: piękna, ofiarności, czułości, ale i odwagi. Chcemy wyrazić wdzięczność Maryi za jej piękne serce – mówił w homilii ks. Homoncik. Marianin wyraził wdzięczność wobec każdej z matek, dziękował za ich szczególną więź z dziećmi. Zachęcał też do wdzięczności wobec Maryi i oddania Jej swojego życia.
Na zakończenie liturgii celebrans odczytał akt zawierzenia wszystkich matek Matce Bożej Licheńskiej. „Maryjo, Najświętsza Pani. (…) Matko ludzi i wszystkich Matek. Stajemy dziś przed Twym cudownym wizerunkiem Bolesnej Królowej, aby zawierzyć Tobie wszystkie matki. Tobie są znane ich wszystkie cierpienia i wszystkie nadzieje. (…) Pomagaj im, by w chwilach trudnych nigdy nie traciły nadziei, lecz by zawsze potrafiły dyskretnie towarzyszyć swoim dzieciom modlitwą i przykładem życia”. Po Mszy Świętej odbył się dedykowany mamom koncert pieśni maryjnych w wykonaniu Chóru Bazyliki Licheńskiej „Stabat Mater”.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |