fot. Biuro Prasowe Sanktuarium

Licheń łączy duchowość i muzykę

10 maja br. Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej stało się miejscem niezwykłego spotkania dwóch duchowych inicjatyw – XXVI Pielgrzymki Pracowników Wodociągów, Kanalizacji, Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska oraz Jubileuszowego Ogólnopolskiego Zlotu Chórów.

Wydarzenie zgromadziło kilka tysięcy wiernych z całej Polski, którzy połączyli się w modlitwie i śpiewie przed łaskami słynącym obrazem Licheńskiej Pani.

Duchowość zakorzeniona w codzienności

Podczas uroczystej Eucharystii w bazylice, kustosz licheńskiego sanktuarium, ks. Sławomir Homoncik MIC, wygłosił homilię, w której najpierw przedstawił słuchaczom opowieść o strażniku źródła. Człowiek ten dbał o ujęcie wody dostarczanej do pobliskiego miasteczka. Dopóki pracował jego mieszkańcy mogli cieszyć się czystą i zdrową wodą. Na skutek cięć finansowych włodarze miasta postanowili go zwolnić, myśląc, że jego praca nie jest aż tak istotna. W krótkim czasie przekonali się, że popełnili błąd, gdyż źródło wody pozbawione pielęgnacji zmieniło się w zanieczyszczone, będące siedliskiem chorób ujęcie. Widząc konsekwencje złej decyzji szybko ponownie zatrudnili strażnika źródła. Odnosząc się do tej historii kustosz zwrócił uwagę, że przybywający do Lichenia pielgrzymi realizują zapowiedź Matki Bożej Licheńskiej, która podczas objawień w 1850 roku mówiła, że do Jej wizerunku będą przybywać liczni pątnicy. „Bez względu na to czy jesteś uczestnikiem Pielgrzymki, jak to potocznie mówimy Wodociągów, czy uczestnikiem Zlotu Chórów, czy dzieckiem po I Komunii świętej, które przybywa, by podziękować za pierwsze spotkanie z Chrystusem Eucharystycznym, czy jesteś ojcem czy matką, babcią czy dziadkiem przybywając tu do Lichenia przybywasz niejako do źródła” – stwierdził marianin.

>>> Licheń: Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej [+GALERIA]

„Nie jest aż tak ważne jaki zawód pełnisz w swoim życiu, istotne jest z jakiego źródła czerpiesz siłę” – kontynuował. „Może cicho, niepostrzeżenie pracujesz zapewniając czystą wodę do picia mieszkańcom takiego czy innego miasta. Może wychodzisz jako chórzysta przed publikę, by swoim głosem ukazywać piękno ważne byś był zakotwiczony w Chrystusie, który w dzisiejszej Ewangelii mówi, że jest prawdziwym pokarmem. On jest pokarmem dobrym, zdrowym, dającym życie wieczne dla wszystkich, którzy pragną się nim karmić”.

fot. Biuro Prasowe Sanktuarium

Zarówno uczestnicy XXVI Pielgrzymki Pracowników Wodociągów, Kanalizacji, Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska na czele z ks. Grzegorzem Krząkałą – Krajowym Duszpasterzem tej grupy zawodowej, jak i Chórzyści Ogólnopolskiego Zlotu Chórów świętujący 100. rocznicę istnienia na czele z ks. prof. dr. hab. Kazimierzem Szymikiem oraz prof. Dariuszem Dyczewskim Prezesem Polskiego Związku Chórów i Orkiestr usłyszeli słowa podziękowania za świadectwo, jakie dają poprzez to spotkanie ukazując prawdziwe źródło swojej aktywności. Dla nas wierzących jest nim Osoba Jezusa i Jego Matki.

Pielgrzymka pracowników komunalnych – tradycja i zawierzenie

Pielgrzymka pracowników szeroko pojętej gospodarki komunalnej to już tradycja mająca ponad ćwierć wieku. To wyjątkowy dzień, w którym ludzie codziennie dbający o funkcjonowanie miast i wsi, o czystość środowiska i bezpieczeństwo sanitarne, przybywają do Lichenia, by zawierzyć swoje życie i pracę Matce Bożej.

>>> Licheń: 150. Zebranie Plenarne Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w Polsce

W rozmowie z ks. Grzegorzem Krząkałą, Krajowym Duszpasterzem Pracowników Wodociągów, Kanalizacji, Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska, padły ważne słowa:

– „Idea pielgrzymki ma swoje korzenie w majowym święcie Pracownika Komunalnego. Kiedyś to środowisko zawodowe było określane mianem Służb Komunalnych. Dziś to święto lokalnie jest oczywiście świętowane, ale właśnie kiedy pojawiło się duszpasterstwo, wtedy powstała idea, aby pielgrzymować – najpierw do świętego Józefa w Kaliszu, potem do Matki Bożej tu w Licheniu. Jak to ktoś pięknie kiedyś powiedział – od Józefa do Maryi, by lepiej poznać Świętą Rodzinę”.

– „To środowisko ma dwa silne filary – Izbę Gospodarczą Wodociągi Polskie i nasze duszpasterstwo. Udało się nam zacieśnić więzi – bo gdy są ważne wydarzenia, dotyczą całej społeczności. Ważna jest także Krajowa Rada Duszpasterstwa, składająca się z animatorów z całej Polski. Spotykamy się regularnie, dzielimy doświadczeniami, problemami, szukamy rozwiązań. To mocny element integracyjny”.

fot. Biuro Prasowe Sanktuarium

Wśród pielgrzymów była pani Helena Łanoszka z córką Magdaleną:

– „To moja 20. pielgrzymka, co roku przyjeżdżamy. Wcześniej przyjeżdżałam prywatnie, a teraz z pielgrzymką jako pracownik wodociągów. Jesteśmy z córką tak podbudowane wizytą tutaj, że przeżywamy to jeszcze tydzień – z miłością i z wielką wdzięcznością, że mogłyśmy tutaj być”.

Jubileuszowy Zlot Chórów – muzyka, która jednoczy

W Jubileuszowym Zlocie wzięły udział chóry: ECHO-ARIOSO, Pasjonata, CORDI EST, Simul Cantare, Bas Canto, Harfa, BRZOZOWIACY

– „Ponad 100 osób śpiewało dzisiaj na Mszy wspólne utwory – dobrze wykonane, pięknie brzmiące, we wspaniałych wnętrzach tej bazyliki. Echo – mam nadzieję – niosło poza bazylikę piękny śpiew chóralny sześciu zespołów, które przyjechały specjalnie na tę jubileuszową Mszę z okazji 100-lecia Polskiego Związku Chórów i Orkiestr.” – powiedział Dariuszem Dyczewskim Prezesem Polskiego Związku Chórów i Orkiestr.

– „To bardzo ważne, że podczas takich spotkań integrujemy się. Ludzie potrzebują pobyć ze sobą. Niektóre chóry przyjechały już wczoraj – zrobiły wspaniałą oprawę Mszy Świętej, Drogę Krzyżową, mogli pobyć razem. Dzisiaj kończymy to wspólnym posiłkiem. Tworzymy jedną wielką rodzinę śpiewaczą”.

Podczas liturgii zabrzmiały m.in. „Gaude Mater Polonia”, „Nieście chwałę mocarze”, „Ave verum corpus”, „Barka” oraz „Laudate Dominum” – utwory, które niosły przesłanie wiary, pokoju i jedności.

Po Eucharystii bazylika zamieniła się w przestrzeń koncertową. Chóry prezentowały zarówno muzykę sakralną, jak i ludową w nowoczesnych aranżacjach – podkreślając, że śpiew to forma modlitwy i świadectwa wiary.

fot. Biuro Prasowe Sanktuarium

Wspólnota, która inspiruje

Połączenie duchowej refleksji i artystycznego wyrazu stworzyło unikalną przestrzeń wspólnoty i duchowego odnowienia – zarówno dla pracowników komunalnych, jak i dla chórzystów, dzieci komunijnych i licznie zebranych pielgrzymów.

Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej po raz kolejny potwierdziło swoją rolę jako miejsca spotkania – nie tylko w wymiarze religijnym, ale także społecznym i kulturalnym. Takie wydarzenia pokazują, że Kościół żyje i działa poprzez swoich wiernych – tych, którzy służą społeczeństwu na co dzień, jak i tych, którzy przez sztukę uwielbiają Boga.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze