Licheń: Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
„Dziś wpatrujemy się w niebo, gdzie została wzięta Najświętsza Maryja Panna” – mówił ks. Tomasz Nowaczek MIC podczas sumy w licheńskiej bazylice, 15 sierpnia w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
Uroczystości odpustowe w licheńskim sanktuarium rozpoczęły się już dzień wcześniej modlitwą I nieszporami przy ołtarzu koronacyjnym przed kościołem parafialnym pw. św. Doroty. Sobotniej Mszy Świętej przewodniczył ks. Bogusław Binda MIC, przełożony licheńskiej wspólnoty zgromadzenia księży marianów. „Maryja zaprasza nas dziś, by wraz z Nią uwielbiać Boga” – mówił w homilii ks. Binda. „Nikt spośród ludzi nie zna Jezusa jak Maryja i nikt Go tak nie kocha. Dziś świętujemy konsekwencje tej bliskości. Zmartwychwstały nie mógł dopuścić, by Jego Matka nie miała udziału w Jego chwale. Została z duszą i ciałem zabrana do domu, który od wieków przygotował dla Niej Bóg. Czuwa nad naszymi ziemskimi drogami, byśmy doszli do nieba.” Sobotę zakończył Apel Maryjny oraz koncert pieśni maryjnych w wykonaniu Barbary Kaczor, organistki licheńskiej bazyliki.
>>> Licheń: III Ogólnopolski Dzień modlitw w intencji osób żyjących w związkach niesakramentalnych
„Uroczystość Wniebowzięcia Matki Bożej to dzień szczególny dla licheńskiego sanktuarium. Zawsze gromadzi wielu pielgrzymów, zwłaszcza mieszkańców ziemi konińskiej” – mówił ks. Janusz Kumala MIC rozpoczynając liturgię głównej niedzielnej Mszy Świętej. Ksiądz kustosz przypominał, że 15 sierpnia 1967 kard. St. Wyszyński powiedział, że Matka Boża Licheńska jest patronką ziemi konińskiej. „To do tego miejsca od 1852 przybywają pielgrzymi by prosić Matkę Bożą o pomoc i wstawiennictwo. My dziś podnosimy nasze oczy ku niebu, aby jeszcze lepiej żyć na ziemi. Gromadzimy się jako wspólnota braci i sióstr pielgrzymująca w stronę nieba.”
Msza święta
Uroczystej Mszy Świętej odpustowej przewodniczył ks. Tomasz Nowaczek MIC, przełożony prowincjalny Zgromadzenia Księży Marianów. „Patrzę na wnętrze licheńskiej świątyni wypełnione żywymi kamieniami, którymi wy jesteście i czuję jak moje serce zaczyna uznawać to miejsce za dom. Miejsce bezpieczne, gdzie człowiek czuje się dobrze, gdzie jest pięknie, gdzie chce się zawsze powracać. Gdybyście byli tu, gdzie ja teraz stoję, zobaczylibyście, jak piękna jest ta świątynia, jak wy jesteście piękni” – mówił ks. Nowaczek.
„Słysząc Wasza modlitwę, nie sposób nie myśleć o Bogu, że wszystko uczynił dobrze i pięknie. Czujcie się podjęci w tym wieczerniku przez samego Boga, który chce każdemu z nas udzielić Ducha Świętego” – mówił ks. Nowaczek. „To miejsce cieszy się obecnością wizerunku Bolesnej Królowej Polski. Maryja nosi w sobie Coś, co Bóg nazywa i co Kościół przyjął, że jest Odwiecznym Słowem. Jezus Chrystus, który niszczy szatana i grzech, niszczy śmierć, daje nam życie i perspektywę nieba. Jest towarzyszem w mocy Ducha Świętego w naszej codzienności, od świtu do nocy i tak każdego dnia”.
>>> Wniebowzięcie czy Zaśnięcie Matki Bożej?
Prowincjał Księży Marianów zauważył, że wielu z nas nie chce z tego korzystać: „Staliśmy się ludźmi łatwych emocji, z trudem poszukującymi prawdy zamiast Słowa, które domaga się zrozumienia i przyjęcia.” Zachęcał, by obronić w sobie Słowo, podjąć się trudu, jak Maryja, która uciekała na pustynię, by przebywać z Jezusem: „Po to tutaj jesteśmy, by przebywać z Nim i otrzymać Słowo prawdy, które mnie afirmuje. W sercu Maryi na pustyni i tych, którzy się modlą rodzi się afirmacja życia. Z serca ukształtowanego przez Bożą obecność rodzi się hymn: ‘Wielbi dusza moja Pana’.”
„Bóg jest Panem historii. Jeśli o Nim zapomnimy, skończy się nasza historia. Skończy si e właściwe odniesienie do drugiego, do bliźniego. Skończy się nasza kultura, era i będzie pogrążona w ciemności pychy, chciwości, nieczystości, lenistwa, obżarstwa, zazdrości, gniewu. Bóg tego nie chce. Przygotował dla nas bukiet swojego stworzenia, a pośród tego bukietu – korona – człowiek, ty i ja” – mówił ks. Nowaczek.
Licheń szczególnym miejscem
Podczas południowej Eucharystii modlono się, byśmy z ufnością powierzali się opiece Maryi i dbali o wierność na polskiej ziemi. Rozważając chwalebne wniebowzięcie Matki Bożej zgromadzeni przypominali sobie o powołaniu do wieczności.
„Gdy patrzymy na mapę geograficzną naszej ojczyzny, widzimy Licheń w sercu polski. Gdy patrzymy na wizerunek Matki Bożej Licheńskiej z orłem na piersi, widzimy Polskę w sercu Maryi” – zauważył ks. Janusz Kumala MIC, kustosz sanktuarium, przypominając, że 54 lata temu kard. Stefan Wyszyński podczas koronacji licheńskiego wizerunku, powiedział, że to jest właśnie program na przyszłość. „Maryja przytula nasza ojczyznę, nas wszystkich do serca, w którym jest Jezus. Jesteśmy bezpieczni, bo jesteśmy z Jezusem” – podkreślał ksiądz kustosz.
>>> Jak obchodzone jest Wniebowzięcie w krajach Ameryki Łacińskiej?
Na zakończenie liturgii odbyła się procesja eucharystyczna na zewnątrz bazyliki. Alejkami sanktuarium, dziękując Matce Bożej za Jej obecność w licheńskim wizerunku, za Najświętszym Sakramentem szli księża, asysta liturgiczna i licznie zgromadzeni wierni.
Uroczystości odpustowe uświetniły Sanktuaryjny Kwintet Dęty oraz Chór Bazyliki Licheńskiej „Stabat Mater” pod dyrekcją Jacka Hyżnego, organisty bazyliki wraz z akompaniatorem, Michałem Botorem.
Za tydzień, w sobotę, 21 sierpnia, w Licheniu odbędzie się już po raz trzeci, Dzień modlitw w intencji pokoju na Ukrainie i pojednanie polsko-ukraińskie (główna Msza św. o godz. 12.00). Na niedzielę zaplanowano Dzień modlitw rodziców o nawrócenie dziecka.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |