Fot. Justyna Zacharek/Biuro Prasowe Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej

Licheń: XIII Ogólnopolski Zjazd Kół Gospodyń Wiejskich [+GALERIA]

Już po raz 13. w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej odbył się Ogólnopolski Zjazd Kół Gospodyń Wiejskich i innych organizacji kobiecych z terenów wiejskich. Uczestniczki, które w dniach 9-10 września przyjechały z różnych zakątków Polski, wspólnie modliły się, prezentowały swoje regiony i miały okazję, by poznawać gospodynie z innych stron kraju.

Pielgrzymka rozpoczęła się Jarmarkiem Kulturowym na placu usytuowanym przy licheńskim jeziorze. Podczas wydarzenia panie prezentowały swoje organizacje na stoiskach, gdzie można było także nabyć domowe potrawy, wysokiej jakości żywność i inne produkty pochodzące od lokalnych producentów. Do swoich stoisk zainteresowanych zaprosiły również Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa czy Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Ponadto odbyły się występy artystyczne, pokaz wypalania drewna oraz koncerty. Włączono się także w narodowe czytanie „Nad Niemnem”, które odbywało się 9 września w wielu miejscach Polski. Lektura jest jednym z najważniejszych utworów literatury polskiej podejmującym tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzimy w 2023 roku. – Narodowe czytanie „Nad Niemnem” wpisuje się w nasz zjazd poprzez tradycję, patriotyzm, opisy przyrody i wsi. Nawiązuje do naszego tradycyjnego środowiska – wyjaśniała Wanda Waleriańczyk, organizatorka wydarzenia i pani prezes Stowarzyszenia Polska Gospodyni.

>>> Bp Roman Pindel: z wynoszoną dziś na ołtarze rodziną Ulmów z Markowej dziękujmy dziś za plony

Fot. Justyna Zacharek/Biuro Prasowe Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej

Podczas Jarmarku Kulturowego wyłoniono laureatów konkursów: kulinarnego, którego tematem była „wiśnia w każdej odsłonie”, twórczości artystycznej i rzemieślniczej oraz zespołów folklorystycznych. Przyznano także wyróżnienie za najpiękniejsze stoisko. W zjeździe po raz pierwszy udział wzięło Koło Gospodyń Wiejskich z miejscowości Preczór leżącej w gminie Psary (woj. śląskie). Panie zdobyły dwie nagrody w konkursie kulinarnym: 1. miejsce w kategorii nalewka za domową nalewkę z wiśni i 2. miejsce w kategorii deser za mus chałwowy z wiśnią. – Nalewki robiły nasze babcie, nasze mamy, robimy i my. Działamy prężnie, organizujemy różne spotkania, włączamy się w różne akcje, a część z nas należy do zespołu śpiewaczego – opowiadały panie.

Zjazd adresowany jest do kobiet zrzeszonych w różnorodnych organizacjach, nie tylko kół gospodyń wiejskich, a jest ich wiele: fundacji, stowarzyszeń, klubów seniora. Marlena Dudkiewicz, która zdobyła nagrodę w konkursie artystycznym, prowadzi Warsztaty Terapii Zajęciowej w Wągrowcu. – Zajmujemy się osobami z niepełnosprawnością w różnym stopniu, m.in. z Zespołem Downa, epilepsją, głuchoniemymi. Przyjeżdżają do nas z okolicznych wiosek. Zajmują się rękodziełem w ramach pracowni stolarskiej, plastycznej, krawieckiej oraz gospodarstwa domowego, gdzie mogą nauczyć się podstawowych rzeczy dotyczących codziennego funkcjonowania. W ramach pracowni plastycznej chodzą także na spacery terapeutyczne. Działamy także charytatywnie – wyjaśnia pani Dudkiewicz. Na przygotowanym przez kobietę stanowisku można było zobaczyć rękodzieło wykonane przez uczestników terapii zajęciowej przy wsparciu instruktorów.

Fot. Justyna Zacharek/Biuro Prasowe Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej

W sobotni wieczór panie wzięły udział w wieczornej Mszy Świętej podczas której świętowano imieniny Maryi, a dwie pary w tradycyjnych strojach Lachów Sądeckich z Podegrodzia zaniosły w procesji do ołtarza kwiaty dla Matki Bożej. Po Mszy wysłuchano koncertu pieśni maryjnych „Jest Jedno Imię” w wykonaniu Barbary Kaczor, licheńskiej organistki oraz wzięto udział w Apelu Maryjnym. Niedzielę o 7.30 rozpoczął spacerek różańcowy – panie z modlitwą na ustach udały się do miejsca objawień Matki Bożej w lesie grąblińskim. Głównym punktem dnia była Msza Święta, którą poprzedził barwny korowód. W pochodzie można było dostrzec tradycyjne stroje ludowe z różnych stron Polski. Uczestniczki i uczestnicy przyjechali m. in. ze Śląska czy Wielkopolski, województw małopolskiego, świętokrzyskiego, łódzkiego, lubelskiego.

– Aspekt religijny od początku był dla nas bardzo ważny. Panie chcą się odnaleźć, wyciszyć. Przyjeżdżają ze swoimi intencjami. To cudowni ludzie, pobożni i tradycyjni – podkreśla Wanda Waleriańczyk, organizatorka.

Fot. Justyna Zacharek/Biuro Prasowe Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej

Barwny korowód wyruszył z parkingu przy ulicy Konińskiej, położonego w pobliżu jeziora licheńskiego, by dotrzeć do bazyliki licheńskiej. Radosny pochód prowadzony przez orkiestrę powitał na schodach świątyni ks. Sławomir Homoncik MIC, kustosz bazyliki licheńskiej. Kapłan przewodniczył południowej Mszy Świętej. – Przychodzicie tu, do tej świątyni, pielgrzymujecie przed wizerunek Matki Bożej Licheńskiej, przynosząc niejako życie swoje, swoich rodzin, swoich środowisk i swoich bliskich. A skoro jest was tak dużo, przynosicie także życie naszej Ojczyzny – zwrócił się ks. Homoncik do zgromadzonych. Kapłan w homilii mówił o odpowiedzialności za drugiego, której fundamentem są miłość i troska. Podkreślał, że małe grupy, jak koła gospodyń wiejskich, których w Polsce działa ponad 11 tysięcy, sprzyjają zainteresowaniu życiem innych osób, wzajemnej trosce i pomocy, zauważaniu problemów bliźnich. Marianin zachęcał, by wziąć do serca zaproszenie do odpowiedzialności za drugich i uczenia się miłości na wzór Chrystusa i Matki Bożej.

Wydarzeniu towarzyszyła zbiórka datków pieniężnych na rzecz Hospicjum św. o. Papczyńskiego, które działa w sanktuarium. Zjazd zakończyła modlitwa Koronką do miłosierdzia Bożego oraz wspólny śpiew pod pomnikiem św. Jana Pawła II przed bazyliką.

Galeria (19 zdjęć)

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze