fot. freepik

Liczba cyberataków w Polsce jest coraz większa. Wzrosła o 100 procent

Liczba cyberataków w Polsce jest coraz większa, w porównaniu z ubiegłym rokiem wzrosła o 100 procent. Trzeba wdrażać programy, które zwiększą bezpieczeństwo kraju – powiedział w środę w Ostrowie Wlkp. wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

Minister cyfryzacji spotkał się w środę z przedstawicielami ostrowskich placówek sektora usług publicznych, aby przybliżyć założenia programu „Cyberbezpieczny Samorząd”. Celem programu, realizowanego w ramach projektu Polska Cyfrowa, jest wsparcie samorządów w zwiększaniu poziomu ochrony cyfrowej przed ceberatakami.

Gawkowski na konferencji prasowej powiedział, że wzmacnianie obronności państwa musi odbywać się nie tylko na szczeblu rządowym, ale także na poziomie samorządowym.

„System samorządowy w Polsce tworzy ponad 2,5 tysiąca instytucji. To jest potężna grupa ludzi, ogromne możliwości na złamanie zabezpieczeń. Dlatego zbudowaliśmy w Polsce wsparcie w postaci projektu Polska Cyfrowa, która ma na poziomie samorządowym chronić przed cyberatakami” – zauważył.

>>> Polsko-fińska drużyna w ścisłej czołówce podczas największych ćwiczeń cyberobrony NATO

Fot. pixabay/fancycrave1

W województwie wielkopolskim z programu skorzysta ponad 150 instytucji. Wszystkie zostaną wzmocnione audytami, szkoleniami i nową infrastrukturą sieciową. Na ten cel ministerstwo zaplanowano 140 mln zł. „Jako polski rząd chcemy wzmacniać polski samorząd w taki sposób, żeby pieniądze były kierowane na programy, które budują bezpieczeństwo państwa” – podkreślił wicepremier.

Według niego, jeżeli „chcemy budować bezpieczne państwo to trzeba wdrażać rewolucje cyfrową, trzeba się szkolić, ponieważ Polska jest nieustannie atakowana”. „Ta zimna wojna, którą prowadzimy, czasami jest już nawet ciepłym elementem tego, że jesteśmy atakowani wprost przez rosyjskie, białoruskie służby, a najczęściej są poddawane tym atakom instytucje infrastruktury krytycznej” – wskazał minister.

Jak podkreślił, liczba cyberataków jest coraz większa. W Polsce w 2024 roku do połowy października zidentyfikowano ponad 80 tysięcy incydentów związanych z atakami – dodał.

„Prawdopodobnie w tym roku przekroczymy magiczną liczbę 100 tysięcy. To jest ponad 100 procent więcej, niż w 2023 r. i ponad 200 procent więcej, niż w roku 2022. Ta skala wzrostu pokazuje, jak jest niebezpiecznie” – powiedział Gawkowski. Poinformował też, że wprowadzane są nowe legislacyjne rozwiązania, które mają zabezpieczyć przed dezinformacją na dużych platformach i które mają chronić dzieci przed pornografią oraz szkodliwymi treściami.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze