Liczba Japończyków po 90-tce najwyższa w historii!

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Liczba mieszkańców Japonii w wieku 90 lat i starszych po raz pierwszy sięgnęła 2 miliony – podała dziś agencja Kyodo. Rekord dotyczy także liczby osób starszych, które nadal pracują (chodzi o osoby po 65. roku życia). Jest ich 7,7 mln.

Takie statystyki przedstawił japoński rząd z okazji przypadającego w poniedziałek Dnia Szacunku dla Osób Starszych. Według agencji Kyodo to najlepszy dowód na to, że społeczeństwo japońskie w szybkim tempie starzeje się, a osoby w wieku emerytalnym nie rezygnują z pracy zarobkowej w sytuacji, gdy liczba ludności kraju maleje.

W 1980 roku liczba Japończyków, którzy ukończyli 90 lat wynosiła 120 tys. i w miarę upływu lat wciąż rośnie. Na przykład w 2004 roku – przekroczyła 1 mln, zaś według najnowszych danych (stan na 15 września 2017 r.) podwoiła się do 2,06 mln. W porównaniu z ubiegłym rokiem oznacza to wzrost o 140 tys.

Starzeją się i pracują
Jednocześnie do rekordowego poziomu 7,7 mln osób zwiększyła się w 2016 roku liczba „ludzi starszych”, czyli w wieku „co najmniej 65 lat”, którzy nadal pracują; jest ich o 380 tys. więcej niż w roku poprzednim – wynika z danych japońskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Komunikacji. Stanowią oni obecnie 11,9% łącznej liczby zatrudnionych w Japonii. W grupie „starszych pracowników” 3,01 mln osób (39%) to zatrudnieni na pół etatu lub w innym niepełnym wymiarze godzin. Oznacza to ponad dwukrotny wzrost w porównaniu z 2006 rokiem. – Osoby starsze są chętne do pracy i coraz więcej firm je przyjmuje – ocenił, cytowany przez Kyodo, przedstawiciel ministerstwa odpowiedzialny za kwestie statystyczne.

Pierwsza trójka
Jak wynika z przedstawionych danych, łączna liczba osób starszych wzrosła w Japonii do rekordowego poziomu 35,14 mln, czyli o 570 tys. w porównaniu z poprzednim rokiem. Stanowią oni 27,7 proc. łącznej populacji kraju. Wskaźnik ten jest, według Kyodo, najwyższy w grupie siedmiu najbardziej uprzemysłowionych krajów. Na drugim miejscu uplasowały się Włochy (23%), a na trzecim – Niemcy (21,5%).

Liczba Japończyków po 90-tce najwyższa w historii!
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze