fot. PAP/EPA/RONALD WITTEK

Liderka wenezuelskiej opozycji i opozycyjny prezydent elekt zostali uhonorowani Nagrodą Sacharowa

Parlament Europejski przyznał Nagrodę Sacharowa Marii Corinie Machado i Edmundo Gonzálezowi za „wysiłek na rzecz przywrócenia w Wenezueli wolności i demokracji i zapewnienia, sprawiedliwego, wolnego i pokojowego przekazania władzy”.

Dziś nagrodę wręczyła laureatom Roberta Metsola, przewodnicząca Parlamentu Europejskiego wyjaśniając, iż  tegoroczni laureaci „bronili wartości, które są tak drogie milionom Wenezuelczyków i Parlamentowi Europejskiemu: sprawiedliwości, demokracji i praworządności”. María Corina Machado wygrała prawybory w 2023 r., aby wziąć udział w wyborach prezydenckich w 2024 r. jako przedstawicielka  opozycji, jednak kiedy została zdyskwalifikowana przez wenezuelski reżim jej następcą został Edmundo González Urrutia.

Fale protestów w Wenezueli

Przed wyborami w lipcu 2024 przez wiele miast Wenezueli przetoczyły się fale protestów, tłumione przez reżim a wiele osób aresztowano.  Zwycięzcą wyborów ogłosił się prezydent Wenezueli Nicolás Maduro. Wynik ten nie został uznany przez społeczność międzynarodową. Machado ukrywa się w obawie o swoje życie. Gonzáleza zagrożony był aresztowaniem i poprosił o azyl w Hiszpanii.

„Ta Izba wspiera pana jako demokratycznego przywódcę Wenezueli. Potępiamy reżim Maduro za liczne brutalne i okrutne próby uciszenia demokratycznych głosów milionów Wenezuelczyków. Potępiamy też wydanie nakazu zatrzymania prezydenta-elekta i bezprawne przetrzymywanie tysięcy więźniów politycznych w nieludzkich warunkach oraz wzywamy do ich uwolnienia (…) a żelazna pięść Maduro nie może złamać ducha i głosu Wenezuelczyków, którzy protestują na ulicach, domagając się sprawiedliwości i demokracji. To właśnie jest istota wolności myśli  – powiedziała Roberta Metsola do Gonzáleza.

„Uważam, że wyróżnienie to zobowiązuje mnie wobec poprzednich laureatów, takich jak Nelson Mandela, Aleksiej Nawalny, kubańscy dysydenci, ale także wobec naszych towarzyszy walki w Wenezueli” – oświadczył González, zaznaczając że „naród wenezuelski jest wcieleniem ducha tej nagrody: odważnej walki o odzyskanie wolności i demokracji”.

fot. PAP/EPA/RONALD WITTEK

Dodał, że „pomimo iż w wyborach wyraziliśmy naszą wolę, władze wciąż ignorują nasz głos. To reżim, który narusza prawa człowieka, wolności demograficzne i wolność osobistą. To reżim autorytarny, który chce pozbawić nas możliwości działania w zgodzie z własnym sumieniem. A rządzący mają świadomość, „że prędzej czy później Wenezuela powróci na dobrą ścieżkę”, stwierdził, a przemoc „to ich narzędzia, by opóźnić to, co nieuniknione”.

– Jesteśmy przekonani, że droga, którą wybraliśmy, nie jest prosta. Nasi więźniowie polityczni, których liczba niestety drastycznie rośnie, rozumieją to bardziej niż ktokolwiek inny  – wyjaśniał dalej González, zaznaczając, że wybory  z 28 lipca br. pokazały, iż Wenezuelczycy nie są podzieleni, jak próbuje się nam wmówić, ale zjednoczeni w pragnieniu zmiany i dobrobytu.

– Po latach represji ze strony jednego z najbardziej destrukcyjnych reżimów na świecie odważny naród wenezuelski wykazał się ogromną odwagą, inteligencją, odpornością i miłością do naszych dzieci, do naszej ziemi i do naszej wolności– powiedziała z kolei druga laureatka nagrody Maria Corina Machado.

Poinformowała, że Wenezuela, która była najbardziej stabilną i cieszącą się największym dobrobytem demokracją w Ameryce Łacińskiej 25 lat temu trafiła w ręce reżimu przestępczego, sojuszników najbardziej autorytarnych przywódców na świecie, a kraj ten o największych złożach  ropy na świecie wykorzystywali wrogowie wolności, którzy zrobili z niego enklawę destabilizują Zachód i wpędzili go w ubóstwo, nieszczęście i smutek. 

– Przez ćwierć wieku próbowali nas dzielić, osłabiać, podporządkowywać sobie, stosowali doktrynę wewnętrznego wroga. Siejąc nienawiść, próbowali nastawiać nas przeciwko sobie  podkreśliła Machado, oceniają że emigracja milionów obywateli Wenezueli to „najgorszy kryzys migracyjny i uchodźczy na świecie – mówiła.

fot. PAP/EPA/RONALD WITTEK

– To podzielone społeczeństwo postanowiło jednak się zjednoczyć (…)   wenezuelska opozycja osiągnęła „o wiele więcej niż zwycięstwo wyborcze”, bowiem „sił, które obudziły się w naszym kraju, nie da się już zatrzymać – wyjaśniała Machado. „Stawiamy czoła złu. Niszczymy mury, które postawił między nami reżim” – stwierdziła na zakończenie.

Nagroda im. Sacharowa

Nagroda Sacharowa za Wolność Myśli to najwyższe wyróżnienie przyznawane co roku przez UE za działalność na rzecz praw człowieka. Honoruje ona zasługi osób, grup i organizacji, które wniosły wybitny wkład w ochronę wolności myśli.

Promuje w szczególności wolność słowa, prawa mniejszości, poszanowanie prawa międzynarodowego, rozwój demokracji i wdrażanie rządów prawa. Przyznana została po raz pierwszy w 1988 r. Nelsonowi Mandeli i radzieckiemu dysydentowi Anatolijowi Marczence. W ubiegłym roku otrzymała ją pośmiertnie Mahsa Amini oraz ruch Kobieta, Życie, Wolność w Iranie.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze