Lipnica Murowana: najwyższa palma ma ponad 26 metrów
26 metrów i 8 cm ma najwyższa palma przygotowana na konkurs w Lipnicy Murowanej. Jej twórcą jest Andrzej Goryl z Lipnicy Górnej. 62. Konkurs Lipnickich Palm i Rękodzieła Artystycznego im. Józefa Piotrowskiego odbył się bez udziału publiczności i wydarzeń towarzyszących.
Palmy stoją na lipnickim rynku, zdobią figurę św. Szymona, a te wysokie mocowane są do lip rosnących wokół rynku. Od rana były one mierzone i oceniane przez komisję. Palma, musi zostać postawiona pionowo siłą ludzkich mięśni z wykorzystaniem jedynie lin oraz stabilizujących tyczek bez użycia dźwigów lub podnośników.
„Konkurs przebiegł sprawnie i dużo palm zostało zgłoszonych. W kategorii palm najwyższych, wysokich, średnich i niskich mamy 31 zgłoszeń. W biurze organizacyjnym dodatkowo komisja oceniała palmy dziecięce do trzech metrów i było ich 92. Palmy robiły całe rodziny, więc tradycja jest przekazywana” – mówi KAI Natalia Krzak z Gminnego Domu Kultury w Lipnicy Murowanej.
>>> Konkurs na najpiękniejszą palmę wielkanocną w Lipnicy Murowanej [GALERIA]
W kategorii palm najwyższych Grand Prix otrzymał Andrzej Goryl z Rodziną z Lipnicy Górnej za palmę wysokości 26 metrów i 8 centymetrów.
Do niego należy także dotychczasowy rekord. W 2019 roku mężczyzna wykonał palmę, która miała prawie 38 metrów.
W kategorii palm wysokich – od 14 do 22 metrów wysokości, Grand Prix trafiło do Marii i Krzysztofa Sieczka z Woli Nieszkowskiej za palmę wysokości 17 metrów i 30 centymetrów.
Do konkursu mogły być zgłoszone palmy wykonane według wzoru palmy tradycyjnej, z naturalnych surowców takich jak: pędy wierzby (wiklina), suszone kwiaty, roślinność zimozielona np. bukszpan, jałowiec oraz bibułowe kwiaty i wstążki. Wiązanie palmy powinno być wykonane z pędów wierzby. Do budowy palmy nie można używać drutu, gwoździ i sznurków z tworzyw sztucznych.
Organizatorami wydarzenia są Gminny Dom Kultury, Urząd Gminy Lipnica Murowana i Parafia pw. św. Andrzeja Apostoła.
Konkurs w Lipnicy Murowanej sięga 1958 roku, kiedy to tamtejszy poeta Józef Piotrowski ogłosił I Konkurs Palm na Niedzielę Palmową. Zainteresowanie było bardzo duże wśród mieszkańców. Z małej imprezy lokalnej konkurs przekształcił się w wydarzenie ogólnopolskie.
Rok temu z powodu pandemii słynny konkurs został odwołany.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |