Lipnica Murowana – to tutaj przyjeżdża się oglądać palmy, które mają nawet 22 metry wysokości
Będą kolorowe palmy sięgające nieba, występy zespołów regionalnych, kapel, orkiestr dętych oraz kiermasz rękodzieła i wyrobów tradycyjnych. Tak zapowiada się dziś 64. edycja Konkursu Lipnickich Palm i Rękodzieła Artystycznego im. Józefa Piotrowskiego. Każdego roku w Niedzielę Palmową przyciąga on tłumy mieszkańców południowo-wschodniej Polski.
Celem konkursu jest popularyzacja zwyczajów i obrzędów Niedzieli Palmowej, kultywowanie tradycji wykonywania lipnickich palm plecionych z wikliny i zdobionych zgodnie z miejscowym zwyczajem. Uczestnikami konkursu mogą być osoby indywidualne, rodziny, instytucje, organizacje społeczne, szkoły.
Do konkursu mogą być zgłaszane palmy wykonane wg wzoru palmy tradycyjnej, z naturalnych surowców takich jak: pędy wierzby (wiklina), suszone kwiaty, roślinność zielona np. bukszpan, jałowiec oraz bibułowe kwiaty i wstążki. Wiązanie palmy powinno być wykonane z pędów wierzby. Do budowy palmy nie można używać drutu, gwoździ i sznurków z tworzyw sztucznych. Palma musi być wykonana tak, aby jej wykonawca był w stanie objąć ją dłońmi na wysokości 1 metra.
>>> Co tak naprawdę świętujemy w Niedzielę Palmową?
W Niedzielę Palmową już od godziny 7:30 na zabytkowy, średniowieczny rynek, przez lipniczan wszystkich pokoleń oraz gości przynoszone będą konkursowe palmy. Wykonawcy muszą przestrzegać kryteriów określonych w regulaminie. Dopiero postawienie palmy przesądza o jej udziale w konkursie. Nie jest to łatwe zadanie. Stawianie musi odbywać się w sposób naturalny, za pomocą lin, wideł, bez użycia mechanicznych dźwigów i wyciągarek. W przeszłości zdarzało się, że palmy się łamały. Regulamin przewiduje, że wykonawca może odciąć część złamaną, ponownie poddać palmę ocenie i mierzeniu, a następnie ją postawić.
Palmy do konkursu można zgłaszać w pięciu kategoriach. Będą palmy dziecięce do 3 metrów wysokości, palmy niskie od 3 do 7 metrów a także palmy średnie od 7 do 14 metrów wysokości. Do Lipnicy przyjeżdża się oglądać palmy rekordzistki. To kategorie od 14 do 22 metrów wysokości i palmy najwyższe powyżej 22 metrów.
Palmy będą mierzone i oceniane przez Komisję Artystyczną na lipnickim rynku w godzinach od 7.30 do 10.00. Występy zespołów regionalnych rozpoczną się o 8.00. Msza św. w kościele będzie o 11.00 a poprzedzi ją poświęcenie palm na rynku.
Ogłoszenie wyników 64. Konkursu Lipnickich Palm i Rękodzieła Artystycznego im. Józefa Piotrowskiego nastąpi około godz. 13.00. Będzie także można zwiedzać zabytki, w tym kościół św. Leonarda, jeden z najstarszych i najcenniejszych kościołów drewnianych w Małopolsce, wpisany w 2003 r. na Listę UNESCO.
Organizatorami konkursu są Gminny Dom Kultury i Urząd Gminy Lipnica Murowana a współorganizatorem parafia pw. św. Andrzeja Apostoła w Lipnicy Murowanej.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |