fot. EPA/FABIO FRUSTACI

List od Papieża

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Papież napisał list, choć lepszym słowem byłby „apel”. Apel o poszanowanie ludzkiej godności, która przynależy się uchodźcom i migrantom.  

Papież napisał ten list na Światowy Dzień Pokoju. Został wysłany do ambasad i przedstawicielstw dyplomatycznych w Polsce. Dotarł do nich za pośrednictwem Nuncjatury Apostolskiej – czyli ośrodka dyplomatycznego Watykanu w Polsce. Publikujemy najważniejsze fragmentu listu. Pismo zostało przygotowane na 1 stycznia, ale dotyczy problemu migracji i uchodźstwa, dlatego jest również ważny w kontekście zbliżającego się Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy. Dzień ustanowił Papież na 14 stycznia.  

We wstępie Papież podkreśla, że na świecie jest 25 milionów migrantów, spośród nich 22,5 mln to uchodźcy. Wspomina słowa Benedykta XVI, który mówił o tej liczbie wielokrotnie i podkreślał, że są to kobiety i mężczyźni, dzieci, młodzi i starsi, którzy szukają życia w pokoju. 

„By odnaleźć ten pokój, są skłonni zaryzykować swoje życie w podróży, która jest często długa i niebezpieczna, by pokonać wszystkie przeciwności i upokorzenia. Chcą pokonać mury i bariery wybudowane po to, by oddalić ich od tego celu, czyli życia w pokoju. W nastroju przebaczenia ogarnijmy ich, myślmy o tych, którzy uciekają od wojny i głodu, którzy walczą z dyskryminacją, biedą i prześladowaniem i z tych powodów uciekają ze swoich ojczyzn”. 

 

Papież przywołuje metaforę wieży w trakcie budowy. Wieżą jest pokój, którego szukają uchodźcy. Franciszek przypomina główne powody emigracji. Wymienia między innymi wojnę i biedę. Podkreśla, że oni wszyscy są braćmi i siostrami, a jednocześnie dziećmi Boga. Wszystkie kraje powinny szerzej otworzyć swoje drzwi i wyciągnąć pomocną dłoń. Dbanie o bezpieczeństwo wewnętrzne nie może odwrócić uwagi od potrzeby niesienia pomocy. 

Ludzka godność w centrum  

Rządzącym i wpływającym na społeczeństwa papieża przypomina o ludzkiej godności. To ona powinna w tych decyzjach być na pierwszym planie.

Ci, którzy być może z powodów politycznych, jakiegoś lęku przed migrantami, zamiast budować pokój, widzą w nich przemoc, powinni traktować ich – po prostu – jak ludzi. 

Papież zachęca do działania, które sprowadza się do czterech akcji: przyjmowania, ochrony, promowania i integracji. I podkreśla, że budowanie bezpieczeństwa narodowego powinno być oparte na fundamentalnych prawach człowieka. Co oznaczają te cztery formy działania? 

Witanie Nie bój się gościnności…  

Ochrona Chodzi o ochronę godności tych, którzy uciekają przed realnym zagrożeniem w poszukiwaniu azylu i bezpieczeństwa. 

Promowanie Chodzi o włączenie ich na każdym poziomie edukacji, szczególnie dzieci i młodych ludzi, żeby umożliwić im funkcjonowanie w pełni życia społeczeństwa. 

Integracja Oznacza pełne funkcjonowanie w społeczeństwie – ma to być proces naturalnej współpracy i wynik posługi społeczeństw przyjmujących. 

Papież bezkompromisowo przypomina i upomina społeczność międzynarodową, by odsetek przyjmowanych uchodźców był większy, a sam proces integracji skuteczniejszy. Wzywa do tego także kraje biedniejsze. „Powinniśmy wrócić do korzeni chrześcijaństwa i kontynuować ich realizację dziś, tu i teraz, gdzie jest to potrzebne i konieczne” – pisze w liście Ojciec Święty Franciszek.  

List od Papieża
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze