List paschalny hierarchów polskiej Cerkwi, życzenia dla Ukraińców
Wiara potwierdzona przez zmartwychwstanie zawsze pomaga zrozumieć choroby, doświadczenia i wszystko co dzieje się wokół nas – podkreśla sobór biskupów polskiej Cerkwi w liście z okazji Świąt Wielkanocnych. Hierarchowie skierowali też życzenia do uchodźców z Ukrainy.
Tegoroczna Wielkanoc w Kościołach wschodnich wypada 24 kwietnia, czyli tydzień później, niż u katolików. Różnica wynika z nieco innego sposobu wyliczania daty tego święta, dlatego tylko raz na jakiś czas Wielkanoc w obu obrządkach przypada w tym samym terminie. Przeważnie Kościoły wschodnie świętują ją po katolikach, a różnica może być nawet pięciotygodniowa.
W liście paschalnym skierowanym do wiernych i duchowieństwa, który w czasie świąt będzie odczytywany w cerkwiach – hierarchowie Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego (PAKP) podkreślają, że „zmartwychwstanie Chrystusa jest triumfem nie tylko wiary, ale prawdy w ogóle”.
Mając świadomość wielkiej mocy ducha płynącej z cudu zmartwychwstania Dawcy Życia Chrystusa, możemy uświadomić sobie jego znaczenie w naszych złożonych, trudnych czasach pandemii, podziałów w społeczeństwie, działań wojennych. Zjawiska te, które same w sobie są trudne, to w świetle wiary potwierdzonej przez zmartwychwstanie Chrystusa, przemijają i nie mają znaczenia. (fragment orędzia)
„Wiara potwierdzona przez zmartwychwstanie zawsze pomaga nam zrozumieć nasze choroby, doświadczenia i wszystko, co dzieje się wokół nas i na świecie” – podkreślają hierarchowie Cerkwi zaznaczając, że w tym zawarty jest cały sens i znaczenie zmartwychwstania. W orędziu zwrócili się też do uchodźców z Ukrainy dotkniętych boleśnie agresją rosyjską oraz do tych Ukraińców, którzy pozostali w swojej ojczyźnie. „Życzymy, aby zmartwychwstały Chrystus uleczył rany i ból waszych serc, pokonał nienawiść i zło i darował upragniony pokój” – napisali prawosławni hierarchowie.
Dokładna liczba prawosławnych w naszym kraju nie jest znana. Hierarchowie polskiej Cerkwi szacują, że wiernych jest 450-500 tys. Według danych GUS, w poprzednim spisie powszechnym przynależność do Kościoła prawosławnego w Polsce zadeklarowało 156 tys. osób. Hierarchowie uznają jednak tę liczbę za niemiarodajną. Danych ze spisu ubiegłorocznego jeszcze nie ma.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |