Fot. Karol Jeliński

Liturgia Wielkiego Piątku pod przewodnictwem Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego [+GALERIA]

W krzyżu Pana Jezusa znajdujemy ostateczną odpowiedź na pytanie o sens ludzkiego cierpienia – mówił podczas liturgii Męki Pańskiej w poznańskiej katedrze abp Stanisław Gądecki. Podkreślił, że w Wielki Piątek duchowo wchodzimy z Chrystusem na Kalwarię, staramy się zrozumieć stan ducha, w jakim Jezus przeżywał chwile swojej najcięższej próby.

W czasie liturgii śpiewał Poznański Chór Katedralny pod. dyr. ks. Szymona Bajona.

W homilii abp Gądecki mówił o proroctwie o Słudze Jahwe, które spełniło się na Jezusie. „Jezus – już podczas swego chrztu w Jordanie – bierze na siebie grzechy ludzkości i prosi o ich przebaczenie. Już wtedy wyraża zgodę na śmierć za grzechy całej ludzkości. On zawsze – gdy mówił o swojej zbliżającej się męce i śmierci – utożsamiał się ze Sługą Pańskim” – zauważył poznański administrator apostolski.

„W Jego cierpieniu grzechy wszystkich ludzi zostają zgładzone dlatego, bo On jeden – jako Jednorodzony Syn Ojca niebieskiego – mógł wziąć na siebie z tą miłością ku Ojcu, jaka przewyższa zło wszelkiego grzechu. W jego męce cierpienie ludzkie osiągnęło swój zenit, a jednocześnie weszło w całkiem nowy wymiar i nowy porządek, bo zostało powiązane z miłością; związane z tą miłością, która tworzy dobro, wyprowadzając je również ze zła” – mówił abp Gądecki.

>>> Abp Galbas podczas liturgii Wielkiego Piątku: okażmy Ukrzyżowanemu wdzięczność i oddanie

Odnosząc się do cierpienia w życiu chrześcijan abp Gądecki zauważył, że świat potrzebuje krzyża, który mówi o „rezygnacji z przemocy, który mówi o Bogu podnoszącym pokornych, dającym siłę słabym, pokonującym podziały i zwyciężającym nienawiść miłością”. „Krzyż przemawia do wszystkich, którzy cierpią – do uciśnionych, chorych, biednych, zepchniętych na margines, do ofiar przemocy – dając im nadzieję, że Bóg może przemienić nasz cierpienie w radość, nasze osamotnienie we wspólnotę, a naszą śmierć w życie. Krzyż daje nieograniczoną nadzieję cierpiącemu światu” – zauważył administrator apostolski.

Podczas liturgii psałterzyści i Poznański Chór Katedralny pod dyr. ks. Szymona Bajona wykonali Pasję według św. Jana oraz utwory G.P. Palestriny, Antonio Lottiego, Gregorio Allegriego, Williama Byrda, Giuseppe Liberto i Pawła Łukowca. 

W Grobie Pańskim w katedrze poznańskiej umieszczono ornat, w którym w 1938 r. odprawiał ostatnią Mszę św. ks. Stanisław Streich, proboszcz parafii w Luboniu, zabity podczas sprawowania liturgii. 24 maja br. odbędzie się w Poznaniu beatyfikacja kapłana męczennika. 

Galeria (7 zdjęć)
Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze