Fot. Twitter/Charles Collins

Liverpool: zanurzenie w Eucharystii odpowiedzią na kryzys Kościoła

3 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Ponad 6 tys. katolików z Wielkiej Brytanii uczestniczyło w Narodowym Kongresie Eucharystycznym, który odbył się w Liverpoolu w dn. 7-9 września. „W obecnym czasie niezwykle ważny jest powrót do fundamentów. Oznacza to ponad wszystko: Chrystusa w Eucharystii” – mówił do zebranych biskup pomocniczy Los Angeles Robert Barron, który był jednym z gości spotkania.

„Ci święci mężczyźni i kobiety, czasem aż do przelania krwi, wymownie i nieugięcie świadczyli o Chrystusie, poprzez nabożeństwo do Najświętszej Eucharystii (…) Kościół w Anglii i Walii nigdy nie może stracić z oczu cennej pamięci o nich” – tak o męczennikach Kościoła na Wyspach Brytyjskich napisał papież Franciszek w specjalnym przesłaniu do uczestników Narodowego Kongresu Eucharystycznego „Adoremus”. Spotkanie, które jest jednym z najważniejszych wydarzeń Kościoła katolickiego w Wielkiej Brytanii, odbyło się w Liverpoolu w dn. 7-9 września i zgromadziło ponad 6 tys. wiernych.

Specjalne przesłanie do uczestników spotkania skierował papież Franciszek, który zachęcił ich do głębokiego nabożeństwa do Eucharystii i czerpania przykładu z bohaterskich postaw męczenników z tych ziem. Ojciec święty wezwał katolików na Wyspach Brytyjskich by pamięć o męczennikach była dla nich nie tylko odniesieniem do przeszłości, ale też inspiracją do budowania własnej wiary i postaw wobec Boga i świata. „Bycie wiernym temu duchowemu dziedzictwu wymaga czegoś więcej, niż tylko aktu pamięci. Musimy wciąż być świadkami tego samego Boga i cennego daru Eucharystii (…) Modlę się, abyście przez większy udział w tym świętym darze Jezusa pod postacią chleba i wina, umacniali się w wierze i odnawiali w radosnym misyjnym byciu Jego uczniami” – napisał Franciszek.

Tegoroczny „Adoremus”, to spotkanie, na które złożyła się wspólna modlitwa, pielgrzymka i udział w sympozjum katolików z całego kraju, którym towarzyszyła większość biskupów z episkopatu Anglii i Walii. Narodowy Kongres Eucharystyczny był też mocnym apelem Kościoła o powrót wiernych do fundamentów wiary w czasie dyskusji i kontrowersji m.in. wokół kwestii nadużyć seksualnych wśród duchowieństwa.

O potrzebie zanurzenia w Eucharystii mówił do zebranych m.in. bp Robert Barron, biskup pomocniczy Los Angeles, który był jednym z gości sobotniego sympozjum, które odbyło się w ramach kongresu. Dziękując uczestnikom kongresu za obecność i entuzjazm, podkreślał: „Myślę, że to wiele znaczy dla Kościoła, który, jak wiecie, przechodzi bolesny czas. Myślę, że w obecnym czasie niezwykle ważny jest powrót do fundamentów. Oznacza to ponad wszystko: Chrystusa w Eucharystii”. Hierarcha przypomniał też o chrześcijańskim obowiązku bycia uczniem-misjonarzem, który nie ogranicza się do wyjazdów na dalekie tereny misyjne, ale może i powinien być realizowany w najbliższym otoczeniu. „Kiedy wychodzicie poza próg jakiegokolwiek Kościoła w zachodnim świecie, już jesteście w kraju misyjnym” – przypominał.

Amerykański biskup przekonywał, że w świecie, w którym sekularyzacja prowadzi do zatracenia poczucia Boga i transcendencji, zwłaszcza wśród młodych ludzi, chrześcijanie muszą być przemienieni Chrystusem poprzez spotkanie z Nim w Eucharystii, a następnie muszą iść w świat, by przemieniać go mocą Chrystusa.

„To właśnie jest Sobór Watykański II w pigułce: jego ideą nie było przemienienie Kościoła na wzór tego świata, ale przemienienie świata na wzór Chrystusa (…) Żadna prawdziwa misja w Kościele nie może zacząć się gdzieś indziej, jak tu, przed Panem, na modlitwie” – dodał.

Kongres „Adoremus” to inicjatywa Konferencji Episkopatu Anglii i Walii, a jego celem jest zwrócenie uwagi wiernych na konieczność powrotu do Eucharystii, jako źródła i centrum chrześcijańskiego życia.

Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze