Łódź: dziś ingres abp. Grzegorza Rysia

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Dziś o 11.00 rozpoczął się ingres metropolity łódzkiego, abp. Grzegorza Rysia, do bazyliki archikatedralnej. „Módlmy się razem o to, byśmy pozwolili się Panu Bogu używać w budowie tego pięknego Kościoła, jakim jest Kościół łódzki” – podkreśla abp Ryś.

W procesji do bazyliki abp. Rysiowi towarzyszył poprzedni metropolita łódzki – abp. Marek Jędraszewski, od stycznia piastujący urząd metropolity krakowskiego, oraz nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio.

Jednym z pierwszych obrzędów ingresu będzie odczytanie wydanej 14 września bulli papieża Franciszka oznajmiającej o mianowaniu abp. Rysia metropolitą łódzkim.

Nowy pasterz Kościoła łódzkiego otrzyma z rąk nuncjusza apostolskiego pastorał, który jest symbolem jego władzy pasterskiej w diecezji. Jak podała łódzka kuria, będzie to oryginalne złocone insygnium infułatów łaskich z XVIII wieku, którym posługiwał się pierwszy biskup diecezji łódzkiej Wincenty Tymieniecki (1921-1934). Zabytek został odnaleziony i odrestaurowany staraniem abp. Jędraszewskiego.

Wierni oraz duchowieństwo złożą przed nowym metropolitą homagium, będące aktem czci, szacunku i chrześcijańskiego posłuszeństwa.

Abp Ryś jest siódmym metropolitą łódzkim, drugim – po bp. Józefie Rozwadowskim – pochodzącym z Krakowa. Jego poprzednik abp. Marek Jędraszewski pełnił swoją posługę w Łodzi od 2012 roku; w styczniu br. został mianowany metropolitą krakowskim. Od tamtej pory metropolią łódzką kierował administrator diecezji bp Marek Marczak.

Abp Ryś urodził się 9 lutego 1964 r. Jego konsekracja biskupia odbyła się we wrześniu 2011 r. Przyjął zawołanie „Virtus in infirmitate” – „Moc w słabości”. Kieruje Zespołem ds. Nowej Ewangelizacji przy Konferencji Episkopatu Polski. Jest kierownikiem Katedry Historii Nowy metropolita łódzki przyjął święcenia kapłańskie 22 maja 1988 r. Przez rok pracował w parafii w Kętach, a następnie uzyskał doktorat i habilitację. Był dyrektorem Archiwum Metropolitalnego na Wawelu, Rektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie i Przewodniczącym Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych w Polsce. Podczas procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II należał do komisji historycznej działającej przy Trybunale Rogatoryjnym.

Arcybiskup został wybrany do Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski podczas październikowych obrad KEP w Lublinie.

Metropolita łódzki zaprasza do udziału w swoim ingresie. „Zapraszam was wszystkich byście byli przy mnie w tym dniu, kto może to fizycznie w katedrze, kto nie może – to duchowo w modlitwie. Bardzo o nią proszę” – powiedział abp Ryś.

„Pan Bóg buduje swój Kościół z kamieni, które dobiera on sam, układa w miejscach, które dla tych kamieni przewidział. Dzieje się to w Łodzi od blisko stu lat, kiedy powstała tu diecezja, wcześniej była przekazywana wiara na tych terenach, ale w sposób strukturalny od blisko stu lat dokonuje się ten proces. Pan w sowich wyrokach zrządził, że mam być jednym z kamieni w tej budowie” – podkreślił.

 

 

Łódź: dziś ingres abp. Grzegorza Rysia
6 (100%) 1 ocen.

Zobacz także
Wasze komentarze