
Obrazek poglądowy/Fot. Museum of Warsaw, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=61794741
Łódź: na cmentarzu św. Wojciecha odkryto szczątki dzieci – ofiar niemieckiego obozu
Szczątki czworga polskich dzieci, ofiar niemieckiego obozu przy ul. Przemysłowej w Łodzi, odkryli członkowie zespołu Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN na terenie tamtejszego cmentarza św. Wojciecha.
W dniach 31 marca – 2 kwietnia zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN przeprowadził szósty etap prac poszukiwawczych na terenie cmentarza św. Wojciecha przy ul. Kurczaki w Łodzi. Ich celem było odnalezienie szczątków dzieci – ofiar niemieckiego obozu przy ul. Przemysłowej w Łodzi (Polenjugendverwahrlager der Sicherheitspolizei in Litzmannstadt).
W czterech przebadanych lokalizacjach odnaleziono szczątki osób małoletnich. Przeprowadzone badania historyczne, analiza zgromadzonych materiałów i wstępna ocena antropologiczna pozwalają przypuszczać, iż mogą to być poszukiwane ofiary. Typowane osoby to: Teresa Jakubowska, Stanisław Kurek, Janos Duka i Leon Marczawa. Zginęły one w obozie w kwietniu 1944 r.
>>> Łódź: spotkanie grupy roboczej przygotowującej nową Kartę Ekumeniczną
Niespełna 13-letnia Teresa Jakubowska została bestialsko pobita przez Sydonię Bayer, kierowniczkę oddziału dziewczęcego w obozie. Skatowaną na apelu na oczach innych dzieci dziewczynkę polano na koniec zimną wodą. Nieprzytomną Teresę przeniesiono następnie do izolatki, gdzie zmarła. Pozostali trzej chłopcy stracili życie w wyniku wycieńczenia i chorób panujących w obozie przy ul. Przemysłowej.
Odnalezione szczątki zostały podjęte i zostaną poddane oględzinom antropologicznym oraz identyfikacji genetycznej.
>>> Łódź: 45 mężczyzn wzięło udział w rekolekcjach powołaniowych
Polenjugendverwahrlager der Sicherheitspolizei in Litzmannstadt funkcjonował w latach 1942-1945. Został utworzony na obszarze wydzielonym z łódzkiego getta i zarządzała nim niemiecka Policja Bezpieczeństwa. Mieścił się przy ulicach: Przemysłowej, Emilii Plater i Górniczej.
Przez obóz przeszło około 2-3 tys. polskich dzieci, a liczba jego ofiar sięga około dwustu. Małoletni więźniowie umierali z głodu, chorób, wycieńczenia oraz z powodu brutalnego traktowania przez obozowych wachmanów. W efekcie przeprowadzonych kwerend ustalono zapisy dotyczące pochówku 77 osób.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |