fot. EPA/MARTIN DIVISEK

Łódź: powstanie tlenownia dla osób chorych na Covid-19

Przy szpitalu św. Ducha w Rawie Mazowieckiej (woj. łódzkie) powstanie tlenownia, która będzie służyć osobom chorym na Covid-19 oraz pacjentom z powikłaniami po Covid-19. Inwestycja zmniejszy koszty szpitala w zakresie zapewnienia pacjentom tlenu.

Jak podkreśliła dyrektor szpitala im. Św. Ducha Małgorzata Leszczyńska, za sprawą budowy tlenowni placówka chce przygotować się na ewentualny wzrost zachorowań na Covid-19 i ponowne otwarcie oddziału zakaźnego.

Pacjenci chorzy na Covid-19 muszą mieć tlen dostarczany przez całą dobę, podczas wzrostu zachorowań potrzebujemy go w dużej ilości bez przerwy, a to zapewnia wyłącznie tlenownia. Wcześniej po prostu zamawialiśmy butle z tlenem, ale nie ukrywam, że rodziło to kłopoty logistyczne i techniczne. Podłączanie tlenu w butlach wymaga czasu i dodatkowej obsługi technicznej, co znacznie obciąża pracowników oraz generuje dodatkowe koszty personelu, a czasami zakłóca pracę szpitala – wyjaśniła.

Dodała, że tlenownia pomoże też tym, którzy zgłaszają się do szpitala z powikłaniami w obrębie dróg oddechowych po przejściu zakażenia.

>>> Zidentyfikowano nowe podwarianty koronawirusa odporne na szczepionki

fot. EPA/ANDRE COELHO

Korzyści budowy tlenowni

Wśród korzyści z powstania tlenowni przedstawiciele szpitala wskazują m.in. na koszty bieżącej działalności, ponieważ tlenownia na miejscu jest po prostu tańsza od zamawiania butli. Z powodu wymiany butli z tlenem, które muszą znajdować się przy łóżkach chorych na zakażenie narażony był personel techniczny, do tego wiele pacjentów musi otrzymywać tlen bez przerwy, co w przypadku wymiany butli jest niemal niewykonalne. W szczycie pandemii szpital tygodniowo potrzebował aż 3-4 transportów butli (50- 60 buli z tlenem) na dobę, a dość często zdarzały się kłopoty z dostawami.

Nie możemy narażać pacjentów na takie niebezpieczeństwo, dlatego zwróciliśmy się o pieniądze na budowę tlenowni – zaznaczyła Leszczyńska.

>>> Ponad 5 milionów dzieci na świecie osieroconych w wyniku Covid-19

Na terenie szpitala znajdzie się zbiornik na tlen o pojemności 6 t. Od niego, poprzez rozdzielnię oraz specjalną instalację tlen będzie dostarczany bezpośrednio do sal chorych. Inwestycja ma kosztować 400 tys. zł. Pieniądze na ten cel przekazał wojewoda łódzki.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze