Logo i replika krzyża VI ŚDM na Szczycie – Jasna Góra wraca do wydarzeń z 1991 r.
Na Szczycie są już symbole VI Światowych Dni Młodzieży z 1991 r. – logo i replika krzyża. Jasna Góra wraca do wydarzeń sprzed 30 lat, jak podkreśla przeor klasztoru, nie tylko po to, by wspominać, ale i na nowo czerpać z tego przełomowego wydarzenia.
– To było wydarzenie epokowe, które pozwoliło pokazać, że Kościół jest wspólnotą uniwersalną, że jest powszechny. Dlatego chcemy tę uniwersalność, powszechność także dzisiaj podkreślić, jako wielkie święto dziękczynienia, radości i prośby, byśmy jako wspólnota Kościoła w Polsce mogli dalej dojrzewać do prawdziwej, głębokiej wiary – powiedział przeor Jasnej Góry, o. Samuel Pacholski.
>>> Jasna Góra: apel do polskich nauczycieli – ducha nie gaście
Modlitewne dziękczynienie za to przełomowe wydarzenie już w najbliższą niedzielę 15 sierpnia o godz. 11.00.
Dzisiaj zainagurowany zostanie Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej „Jasna Strona Mocy”. Koncert „Abyśmy byli jedno” – Międzynarodowy Konkurs Piosenki Chrześcijańskiej rozpocznie się o godz. 20.15. Tytuł nawiązuje do ekumenicznej encykliki Jana Pawła II.
>>> Jasna Góra: zalana Kaplica Matki Bożej, interweniowali strażacy
W drugim dniu festiwalu (14 sierpnia) koncert „Abba Ojcze – pielgrzymi śpiewają ulubione piosenki Jana Pawła II”. Artyści zaprezentują utwory szczególnie bliskie sercu papieża z Polski, a obecni tego dnia na Jasnej Górze pielgrzymi będą mogli razem je wyśpiewać tworząc wielką wspólnotę.
14-15 sierpnia gospodarzem VI Światowych Dni Młodzieży była Częstochowa. W 1991 r. do duchowej stolicy Polski przybyło ponad półtora miliona młodych ludzi z całego świata.
W Orędziu na Światowe Dni Młodzieży, ogłoszonym 15 sierpnia 1990 w Watykanie, Jan Paweł II przypomniał rolę Ducha Świętego w życiu chrześcijańskim. Papież zwrócił uwagę na istotę prawdziwej wolności i odpowiedzialności chrześcijan wobec świata. Zaprosił młodzież do przybycia do sanktuarium Czarnej Madonny na Jasnej Górze.
Jasnogórskie spotkanie w 1991 r. pod przewodnictwem Jana Pawła II było wydarzeniem przełomowym w historii zjazdów młodych świata. Po raz pierwszy wzięli w nim udział pielgrzymi zza wschodniej granicy i wreszcie, jak mówił święty papież, Europa mogła oddychać dwoma płucami.
Samo wydarzenie już było wielkim cudem. Licząca ponad 200 tys. mieszkańców Częstochowa miała dać schronienie ponad cztery razy większej liczbie pielgrzymów. Dźwigająca się z komunistycznej zapaści Polska raz jeszcze okazała się na tyle gościnna, aby wyżywić i dać darmowe schronienie ponad 100 tys. młodych z krajów dawnego Związku Radzieckiego.
Hasłem przewodnim, które towarzyszyło młodym były słowa zaczerpnięte z Listu św. Pawła do Rzymian: „Otrzymaliście Ducha przybrania za synów”. Orędzie wprowadzało w najgłębszą tajemnicę chrześcijańskiego powołania: według planu Bożego jesteśmy prawdziwie powołani, aby stać się dziećmi Bożymi.
>>> Jasna Góra: trwa modlitwa za polską szkołę
Zapraszając do Częstochowy, Jan Paweł II powiedział: „Gdzie można lepiej zrozumieć, co znaczy być dziećmi Bożymi, jeśli nie u stóp Matki Boga? (…) udajemy się do sanktuarium, które dla narodu polskiego ma szczególne znaczenie; jest to miejsce ewangelizacji i nawrócenia, miejsce, do którego przybywa tysiące pielgrzymów pochodzących ze wszystkich stron kraju i świata”.
Słowa szczególnej zachęty zostały skierowane do młodzieży z Europy Wschodniej, która odpowiedziała w sierpniu swoją obecnością i gorącą modlitwą przed Ikoną Matki Bożej.
Wieczorem, 14 sierpnia Papież rozważył trzy słowa, które stały się przedmiotem refleksji: Jestem – Pamiętam – Czuwam. „Jestem – to imię jest fundamentem Starego Przymierza. Jest ono również fundamentem Przymierza Nowego. Młodzi w trakcie spotkania wnieśli Krzyż i ustawili w środku zgromadzenia.
W tym krzyżu objawiło się do końca boskie Jestem nowego i wiecznego Przymierza. Obok krzyża Chrystusa została położona Biblia, ażeby rozważać i zachowywać słowa Boże tak jak Maryja z Nazaretu.
Obok tych dwóch symboli ustawiona została Ikona Bogurodzicy. Ojciec Święty powiedział: „Temu symbolowi odpowiada słowo Czuwam. To słowo oznacza postawę matki. Jej życie, Jej powołanie wyraża się w czuwaniu. Kościół zabrał z sobą to macierzyńskie czuwanie Maryi. Dał mu wyraz w tylu sanktuariach na całej ziemi z Jasnej Góry, czuwa Ona nad całym narodem, nad wszystkimi”, mówił papież z Polski w 1991 roku.
Rok po spotkaniu Jan Paweł II napisał: „Cały świat ujrzał znowu Kościół bogaty młodością i entuzjazmem apostolskim Zielonych Świąt. Szczególnie wymowna była liczna obecność młodych Europy Środkowo-Wschodniej, widomy znak przemian, jakie się dokonały. Było to świadectwo wiary, które wprawiło w zdumienie cały świat: jak wielu jest młodych, którzy wybrali Chrystusa jako swoją Drogę, Prawdę i Życie!”.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |