fot. YouTube/CBCEW

Londyn: kard. Nichols krytykuje nieodpowiedzialność brytyjskiego rządu

„Uważam, że jest to głęboko nieodpowiedzialne ze strony jakiegokolwiek rządu, aby pozwolić na przeprowadzenie zmiany na taką skalę bez należytego, właściwego, wspieranego przez rząd procesu parlamentarnego” – stwierdził przewodniczący episkopatu Anglii i Walii, kard. Vincent Nichols komentując sposób procedowania ustawy zezwalającej w Wielkiej Brytanii na wspomagane samobójstwo po jednej porannej debacie.

Arcybiskup Westminsteru w wypowiedzi dla grupy Christian Fellowship z News UK, spółki macierzystej gazety The Times, przypomniał, że w 2004 roku posłowie spędzili setki godzin debatując nad polowaniem na lisy. Natomiast to, co dzieje się z ustawą o eutanazji, „jeśli zostanie przyjęta, będzie największą zmianą, jaką ten kraj widział od wielu dekad”. Nazwał debatę „fiaskiem” i wyraził nadzieję, że ustawa może zostać odrzucona, zauważając: „Nie sądzę, aby ta historia już się skończyła”.

Debata w dniu 29 listopada 2024 r. nad ustawą o nieuleczalnie chorych dorosłych (koniec życia), wniesioną przez Kim Leadbeater, posłankę Partii Pracy, trwała pięć godzin i została przyjęta większością 330 głosów. Dwieście siedemdziesiąt pięć osób sprzeciwiło się jej przyjęciu. Ustawa o polowaniach z 2004 r. została przyjęta po rządowym dochodzeniu i 700 godzinach debaty parlamentarnej.

fot. PAP/Tomasz Waszczuk

Komentarz kard. Nicholsa na temat wspomaganego samobójstwa pojawił się w odpowiedzi na pytanie The Times, czy opinia publiczna nadal szanuje autorytet moralny przywódców religijnych, gdy wypowiadają się oni w kwestiach publicznych, takich jak eutanazja.

>>> Belgia: największe wątpliwości budzi eutanazja dzieci i osób chorych psychicznie

Wcześniej w tym tygodniu wybitni psychiatrzy wyrazili „zaniepokojenie” szybkością, z jaką ustawa przechodzi przez parlament, mówiąc, że może to „podważyć codzienne wysiłki mające na celu zapobieganie samobójstwom”.

W liście do The Times 24 psychiatrów napisało: „Jesteśmy zaniepokojeni pośpiechem komisji rozpatrującej projekt ustawy o wspomaganym samobójstwie. Trzy dni debaty wydają się niewystarczające do rozważenia tak ważnej kwestii, jaką jest samobójstwo wspomagane przez lekarza”.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze