fot. Karol Jeliński

Lublin: Droga Krzyżowa na Majdanku odbędzie się w piątek

Nabożeństwo Drogi Krzyżowej na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego na Majdanku w Lublinie odprawione zostanie w piątek przed Niedzielą Palmową. Organizowane na Majdanku od 25 lat to wielkopostne nabożeństwo gromadzi zwykle tysiące ludzi.

W rozważania poszczególnych stacji Drogi Krzyżowej tradycyjnie wplatana jest historia obozu na Majdanku, relacje więźniów tego obozu, a niekiedy odtwarzane z głośników nagrania ich wspomnień. Tegoroczne hasło przewodnie nabożeństwa – „Krzyż drogą Nadziei” nawiązuje do ogłoszonego przez papieża Franciszka roku 2025 Jubileuszowym Rokiem Nadziei.

„Próbujemy znaleźć nadzieję w losach Majdanka, zastanowić się, czy tam w ogóle było jakiekolwiek miejsce na nadzieję. Będziemy patrzeć na nadzieję z perspektywy drogi krzyżowej Chrystusa” – powiedział PAP ks. Mateusz Wójcik z Centrum Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Lubelskiej.

Jak dodał, w tegorocznych rozważaniach będą też nawiązania do tradycji związanych z Rokiem Jubileuszowym, który dla chrześcijan oznaczał też podejmowanie konkretnych działań m.in. wspieranie ubogich, darowanie win i długów, naprawianie błędów. „Zachęcamy, aby nieść nadzieję innym poprzez wcielanie w życie tego, czym ten jubileusz jest i powinien być” – dodał ks. Wójcik.

>>> Lublin: prawosławna liturgia w trzecią rocznicę pełnoskalowej wojny w Ukrainie [GALERIA]

Nabożeństwo Drogi Krzyżowej na terenie byłego obozu koncentracyjnego na Majdanku w piątek przed Niedzielą Palmową stało się już tradycją. W tym roku organizowane będzie już po raz 25. Gromadzi zwykle tysiące ludzi, w ubiegłym roku było ponad 8 tysięcy osób.

Wspólną modlitwę na Majdanku organizują Centrum Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Lubelskiej oraz Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Lubelskiej.

Ks. Wójcik wspomniał, że kiedyś Droga Krzyżowa na Majdanku inicjowała w Lublinie obchody Światowego Dnia Młodzieży w Kościele katolickim, który przypadał w Niedzielę Palmową. „Papież Franciszek przełożył to święto na listopad, ale tradycja Drogi Krzyżowej na Majdanku jest tak potężna, że pozostała. To miejsce tak bardzo przemawia do ludzi. Dla wielu osób jest rzeczą naturalną, że nawet mimo zimna, w piątek przed Niedzielą Palmową oni są na Majdanku” – dodał duszpasterz.

>>> Lublin: nowa kopia Krzyża Światowych Dni Młodzieży

Droga Krzyżowa to jedno z najważniejszych nabożeństw odprawianych w Kościele katolickim w czasie Wielkiego Postu. Składa się z 14 stacji będących symbolicznym odzwierciedleniem drogi, którą przeszedł Jezus Chrystus, jego męki i śmierci na krzyżu. Każda stacja ma własne znaczenie, a całość jest formą rozważania ofiary Chrystusa.

Niemiecki obóz koncentracyjny na Majdanku istniał od października 1941 r. do lipca 1944 r. Spośród prawdopodobnie 130 tys. osób, które przeszły przez Majdanek, na skutek głodu, chorób, pracy ponad siły, a także w egzekucjach i komorach gazowych życie straciło tu około 80 tys. osób. 60 tys. z nich to byli Żydzi przywożeni do obozu z całej Europy.

W listopadzie 1944 r. utworzono tu Państwowe Muzeum na Majdanku, które powstało jako pierwsze na świecie muzeum upamiętniające ofiary II wojny światowej.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze