fot. PAP/EPA/RICCARDO ANTIMIANI

Lublin: w czwartek Boska Liturgia i przekazanie kościoła pw. Jozafata grekokatolikom

Z okazji 400-lecia męczeńskiej śmierci św. Jozafata Kuncewicza oraz 30-lecia erygowania parafii greckokatolickiej w Lublinie 16 listopada o godz. 10.00 zostanie odprawiona Boska Liturgia pod przewodnictwem arcybiskupa większego kijowsko-halickiego Światosława Szewczuka, metropolity lubelskiego abp. Stanisława Budzika, metropolity przemysko-warszawskiego abp. Eugeniusza Popowicza.

Uroczysta Eucharystia będzie celebrowana w kościele pw. św. Jozafata przy ul. Zielonej 3 , który w tym dniu zostanie oficjalnie użyczony na potrzeby duszpasterskie lubelskiej parafii greckokatolickiej.

Z tej okazji do Lublina przybędą relikwie patrona świątyni z okazji 400-lecia jego męczeńskiej śmierci. Relikwiarz świętego zostanie wystawiony do adoracji. Dłoń św. Jozafata, którą otrzymała na początku XX w. od papieża Piusa X księżna Maria Radziwiłłowa przez całe stulecie była przechowywana w bazylice Serca Jezusowego w Warszawie. W 1996 roku ojcowie salezjanie przekazali do archikatedry grekokatolickiej w Przemyślu, zmumifikowaną lewą dłoń św. Jozafata, z pierścieniem na palcu środkowym, ułożoną na białej jedwabnej poduszce, osłoniętą szklaną kapsułą osadzoną na srebrnej stopie na której widnieje łacińska inskrypcja: „S. Iosaphati Archi. Episc. Martyris”. 

>>> Św. Jozafat oddał życie za jedność Kościoła – uroczystości w Białej Podlaskiej

Św. Jozafat, Autor: Józef Simmler, fot. cyfrowe.mnw.art/wikimedia

***
 
Jozafat Kuncewicz, święty, męczennik. Urodzony we Włodzimierzu Wołyńskim (1580), przełożony klasztoru bazyliańskiego w Wilnie, arcybiskup Połocka, stracony w Witebsku (1623), trumna ze szczątkami ukrywana podczas zaboru rosyjskiego w Białej Podlaskiej (1765-1916), obecnie zabalsamowane relikwie św. Jozafata znajdują się w ołtarzu bocznej nawy Bazyliki św. Piotra na Watykanie (1963).W latach 1960-1980 nieregularne Liturgie greckokatolickie były w Lublinie odprawiane w czterech kościołach: pw. św. Jozafata (ul. Zielona), pw. św. Wojciecha (ul. Podwale), pw. Nawrócenia św. Pawła (ul. Bernardyńska) i pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej (ul. Narutowicza), a także w kaplicy lubelskiego seminarium duchownego, gdzie kształcili się greckokatoliccy kandydaci do kapłaństwa. Odrodzenie greckokatolickiego życia duszpasterskiego w Lublinie, nastąpiło jesienią 1985 r., a pierwszym duszpasterzem został ks. Józef Ulicki. Oficjalnie parafię greckokatolicką pw. św. Jozafata w Lublinie erygował bp Jan Martyniak, 1 stycznia 1993 r. Jej administratorem a później proboszczem został ks. Stefan Batruch, który nadal pełni tę funkcję.

Kościół przy ul. Zielonej został zbudowany w II połowie XVIII wieku przez lubelską prawosławną diasporę grecką. Po I wojnie światowej kościół stał się własnością rzymskokatolickiej diecezji lubelskiej i zyskał wezwanie św. Jozafata. W okresie międzywojennym służył m. in. potrzebom Instytutu Misyjnego, przygotowującego duchownych do działalności na obszarze Związku Radzieckiego. Po II wojnie światowej pełnił funkcję kościoła rektoralnego parafii archikatedralnej, a w latach 80. XX wieku był miejscem odradzania się życia religijnego lubelskich grekokatolików. Wewnątrz znajduje się obraz św. Jozafata autorstwa lubelskiego malarza Władysława Barwickiego.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze