Lubuskie: rozpoczęły się rekolekcje dla rozczarowanych Kościołem
„Rekolekcje dla rozczarowanych Kościołem” pod takim hasłem odbywać się będą trzydniowe spotkania dla zgłębiających wiarę, a także dla poszukujących swego miejsca we wspólnocie. Zainaugurowane zostały podczas Mszy św. 20 lutego w sanktuarium Matki Bożej Klewańskiej w Skwierzynie w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.
Organizatorzy zaplanowali rekolekcje w formie wykładów oraz spotkań indywidualnych z duszpasterzami i terapeutami oraz wspólnych modlitw.
Rekolekcje potrwają od 24 do 26 lutego, poprowadzą je psychoterapeuci: ks. Tomasz Matyjaszczyk – psychoterapeuta i duszpasterz osób skrzywdzonych na tle seksualnym w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, ks. Bartłomiej Suwada oraz Agata Kulczycka, Joanna Kucharska, Marta Różyłowicz-Szeremeta i Michał Plust.
Dziś wieczorem odbyło się spotkanie z parafianami, którzy chcieliby kogoś zaprosić na tę formę rekolekcji, ale nie wiedzą, jak ich zachęcić. – Wykorzystaliśmy doświadczenie z przeprowadzonych rozmów podczas rekolekcji prowadzonych wcześniej on-line. Prezentowaliśmy niektóre wypowiedzi ludzi, którzy w nich uczestniczyli, skorzystaliśmy z ich ankiet. Przede wszystkim zwróciliśmy uwagę na poszanowanie czyjegoś cierpienia i pozostawienie mu obszaru wolności – mówiła Agata Kulczycka, zaznaczając: – Możesz przyjść ale nie musisz, Pan Bóg daje nam wolność – podkreśliła psychoterapeutka.
>>> Wiara, Nadzieja, Miłość – męczennice o cnotliwych imionach
– Podczas zaplanowanych spotkań chcemy pokazać i nazwać faktyczne cierpienia osób, które zostały skrzywdzone przez ludzi związanych z Kościołem, duchownych, liderów wspólnot, ale też przez inne osoby czy nawet rodziców krzywdzących dzieci – powiedziała Kulczycka.
– Nie będziemy uciekać od tematów najbardziej bulwersujących, a więc wykorzystywania seksualnego. Będziemy mówić o tematach, które papież Franciszek nazwał krzywdami wynikającymi z herezji i klerykalizmu – dodał ks. Matyjaszczyk.
>>> Ks. Alfred Wierzbicki uhonorowany „za odwagę głoszenia prawdy w Kościele”
– Będziemy mówić o występujących zgorszeniach, a także o pewnego rodzaju rozłamie w Kościele – zauważył ks. Matyjaszczyk, zwracając uwagę, że bardzo ważne jest, aby mówić o cierpieniu osób skrzywdzonych.
Na pytanie, jaka powinna być recepta dla osób zmagających się z tego rodzaju problemami, psychoterapeutka odpowiedziała, że na szczęście Pan Bóg ma najlepszą receptę. – Uznając swój ból, chcemy przyjść do Niego. Chcemy pokazać, że Pana Boga naprawdę obchodzą cierpienia i rozterki, wątpliwości czy zagubienie. Chcemy dlatego stworzyć przestrzeń takiego spotkania, podczas którego ludzie będą mogli wypowiadać swoje spostrzeżenia na temat cierpienia. Mamy doświadczenie ze spotkań internetowych i mamy odzew od ludzi, którzy przeżyli te rekolekcje w internecie. Nie chcemy pozostawiać człowieka samego – powiedziała Agata Kulczycka.
Ks. Towasz Matyjaszczyk jest prezbiterem diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, dyrektorem i założycielem Szkoły Ewangelizacji „Syn Dawida” oraz dyrektorem diecezjalnego domu rekolekcyjnego w Żarach. Odpowiedzialny za ogólnopolską inicjatywę ewangelizacyjną „Przyjaciele Jezusa”. Prowadzi praktykę psychoterapii zgodną z wykształceniem podyplomowym.
Od 21 do 23 lutego odbywać się będzie duchowe przygotowanie do rekolekcji w czasie całodniowej adoracji Najświętszego Sakramentu oraz nowenny do Matki Bożej Klewańskiej.
>>> Separacja małżonków – czy to w Kościele możliwe?
Na plakacie informującym o rekolekcjach zaznaczono, że prowadzącymi będą: Szkoła Ewangelizacji „Syn Dawida” z Żar oraz Fundacja „Składak”. Na rekolekcje zaprasza Wincentyńskie Stowarzyszenie św. Mikołaja w Skwierzynie.
Sanktuarium Matki Bożej Klewańskiej, dedykowane przesiedleńcom z dawnych Kresów Wschodnich i ich potomkom, ustanowił 22 maja ub. roku ordynariusz diecezji bp Tadeusz Lityński. Kustoszem sanktuarium powstałego osiem miesięcy temu jest ks. Kazimierz Małżeński CM.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |