„Ludzie gór” w pielgrzymce na Groń Jana Pawła II
Około pół tysiąca osób uczestniczyło 15 maja br. w 16. Pielgrzymce Przewodników Turystycznych i Ludzi Gór na Groniu Jana Pawła II, u podnóża Leskowca w Beskidzie Małym. Mszy św. w górskiej kaplicy przewodniczył duszpasterz turystów i przewodników w archidiecezji katowickiej ks. Piotr Wenzel.
Kapelan z województwa śląskiego dziękował jednocześnie Bogu za 25 lat swego kapłaństwa. Wokół ołtarza zgromadziło się około 500 osób – przewodnicy PTTK, turyści, okoliczni mieszkańcy oraz rodzina i przyjaciele głównego celebransa.
>>> Zakopane: ulicami miasta przeszła procesja fatimska
W kazaniu ks. Wenzel, w nawiązaniu do niedzielnego czytania z Ewangelii, zauważył, że w ludzkim życiu chwała Boża, radość i szczęście są dostrzegalne, gdy „wyrzucamy z naszego życiowego Wieczernika zdradę i chciwość”. „Idąc w góry, podchodząc na Groń, podejmując wysiłek człowiek niejako naturalnie odrzuca to, co zbyteczne, to, co nie od Boga pochodzi. Na szczycie łatwiej więc doświadcza i dostrzega chwałę Boga” – podkreślił i wskazał na rolę miłości wzajemnej, będącej naśladowaniem Chrystusa.
Liturgię celebrował z jubilatem ks. Jan Goryl, proboszcz senior z Pietrzykowic, przewodnik z Koła Przewodników Górskich przy Oddziale Babiogórskim PTTK w Żywcu.
Groń Jana Pawła II w Beskidzie Małym to jedyny szczyt górski w Polsce noszący imię polskiego papieża. Wzniesienie liczy 890 metrów n.p.m. Znajduje się tu kaplica wzniesiona w 1995 r. z inicjatywy działacza PTTK Stefana Jakubowskiego z Andrychowa oraz stalowy krzyż z 1991 r., poświęcony „ludziom gór”.
Górskie „sanktuarium” w Beskidzie Małym ma symboliczne wymiary: 13 na 5 metrów, nawiązujące do daty zamachu na życie papieża, 13 maja 1981 r. We wrześniu 1995 r. kaplicę poświęcił biskup bielsko-żywiecki Tadeusz Rakoczy.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |