Ludźmierz: poświęcenie stada owiec na Święcie Bacowskim [GALERIA]
Poświęceniem stada owiec, które stało w ogrodzeniu przed bazyliką mniejszą zakończyło się Święto Bacowskie, które odbyło się dziś w sanktuarium Matki Bożej Królowej Podhala w Ludźmierzu.
Święto Bacowskie rozpoczęło się symbolicznym wprowadzeniem stada owiec spod Domu Podhalańskiego do ogrodzenia – kosora koło bazyliki. Została też poświęcona woda ze studzienki sanktuaryjnej, którą zabrali bacowie i juhasi. Dostali oni także sajty drewna z Wielkiej Soboty do podpalenia pierwszego ogniska na szałasie, a także kalendarz na 2021 r. z wizerunkiem Matki Boskiej Ludźmierskiej.
Mszy św. przewodniczył ks. Jan Luberda, proboszcz parafii w Odrowążu Podhalańskim. – Wiosenny redyk owiec uświadamia nam, że pamięć rodzi tradycję, a tradycja jest postawą naszej tożsamości – podkreślił ks. Luberda i podziękował bacom i juhasom za podjęcie trudu wypasania owiec. – Na polanach, gdzie będziecie bacować można najpiękniej zobaczyć dzieło Stwórcy i przestać się wadzić z Bogiem – dodał kaznodzieja.
>>> Święcenia kapłańskie w Watykanie. Papież wyświęcił 9 księży [GALERIA]
Podczas procesji z darami górale przynieśli do ołtarza młodą białą owieczkę, a także oscypki, zrobione już w pierwszych dniach wypasu na halach. Te owieczki, jak i całe stado przed bazyliką, pobłogosławił oraz okadził po Mszy św. ks. Jan Luberda.
wiosenne święto bacowskie
W imieniu baców i juhasów głos zabrał Andrzej Gąsienica-Makowski, związany z organizacjami pomagającymi bacom i juhasom. Do Ludźmierza przyjechał także minister środowiska Grzegorz Puda. – Cieszę się ze współpracami z bacami i juhasami. Dziękuję też za zaproszenie do Ludźmierza, gdzie wspólnie razem prosimy Matkę Bożą o szczęśliwy tegoroczny wypas owiec. Od strony rządu będziemy myśleć o jeszcze większym wsparciu dla waszego środowiska – zauważył min. Puda.
Wszystkim za obecność podziękował ks. Jerzy Filek, proboszcz parafii w Ludźmierzu i kustosz sanktuarium Matki Bożej Królowej Podhala.
Święto Bacowskie uświetniły delegacje z pocztami sztandarowymi oraz kapela góralska.
Święto Bacowskie odbywa się zwykle w dzień wspomnienia św. Wojciecha lub w najbliższą niedzielę po tym dniu. Św. Wojciech jest patronem redyku (wypędu owiec na pastwiska górskie) wiosennego, a św. Michał Archanioł – jesiennego
Galeria (20 zdjęć) |
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |