fot. PAP/EPA/CIRO FUSCO

Koniec wizyty w Luksemburu: papież otrzymał pierwszy egzemplarz albumu o katedrze Notre-Dame

Na zakończenie wizyty w luksemburskiej katedrze Notre-Dame papież Franciszek otrzyma pierwszy egzemplarz albumowej publikacji „1766 – Ołtarz wotywny – L’autel votif” od autora – fotografa Marca Schoentgena.

„Jest to dla mnie wielki zaszczyt i powód do dumy, że mogę przybliżyć papieżowi nasz ołtarz wotywny”, powiedział niemieckiej agencji katolickiej KNA autor albumu. Podkreślił, że podarowanie tej książki papieżowi zaproponował mu arcybiskup Luksemburga kard. Jean-Claude Hollerich. Album dokumentuje na 140 fotografiach fascynujące piękno tego szczególnego ołtarza w katedrze luksemburskiej. Schoentgen jest znany jako fotograf w Wielkim Księstwie; ponieważ opublikował już kilka ilustrowanych książek. Wiadomość o wizycie papieża otrzymał w czasie, gdy przez ostatnie kilka miesięcy pracował nad nowym dziełem.

Moim celem w tej książce jest pokazanie małych piękności obrazu, powiedział Schoentgen. opisując to podejście. Książka ma różne rozdziały. Chodzi między innymi o pielgrzymkę do Luksemburga w ogóle, ale także o historyczne szaty Pocieszycielki. Na około 160 stronach w języku niemieckim i francuskim autor szczegółowo ukazuje to, co dotychczas było niewidzialne.

fot. Vatican Media

„Dzięki tej książce do Rzymu dotrze kawałek luksemburskiej kultury, być może do tamtejszej biblioteki” – cieszy się fotograf, który jednocześni pracuje także jako funkcjonariusz policji. Pomysł na książkę zrodził się w 2023 roku w ramach tradycyjnej oktawy Matki Bożej Pocieszycielki. Ta pielgrzymka maryjna ma już wieloletnią tradycję. W pielgrzymce do cudownego wizerunku Matki Bożej przybywają zwykle do miasta tysiące pielgrzymów

Od ponad dwustu lat motyw pocieszycielki cierpiących charakteryzuje ołtarz wotywny, który jest nierozerwalnie związany z luksemburską pielgrzymką maryjną. W ilustrowanej książce przedstawiono także twórcę tego trzyczęściowego ołtarza, historię modlitewnej oktawy oraz relacje między dwoma miejscami pielgrzymek maryjnych – niemieckim Kevelaer i Luksemburgiem.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze