Fot. PAP/EPA/SERGEY KOZLOV

Lwów: wspólnota seminaryjna modliła się za obrońców Ukrainy

20 września 2024 r. klerycy Wyższego Seminarium Duchownego św. Józefa wraz z arcybiskupem Mieczysławem Mokrzyckim, biskupem-seniorem Marianem Buczkiem, rektorem seminarium ks. Piotrem Brzeskim, a także wychowawcami i nauczycielami modlili się na Polu Marsowym za dusze żołnierzy poległych za Ukrainę – poinformowała archidiecezja lwowska.

>>> Miłość to konkretne czyny. Oaza pomaga powodzianom

Wraz z klerykami hołd i wdzięczność za bohaterskie czyny poległych żołnierzy oddali również studenci Instytutu Teologicznego im. św. Józefa Bilczewskiego, w tym pięciu czynnych wojskowych, którzy wybrali studia w Instytucie Teologicznym, aby zdobyć odpowiednią wiedzę i pełnić posługę kapelańską wśród swoich braci.

Pole Marsowe, leżące obok Cmentarza Łyczakowskiego, jest miejscem pochówku ukraińskich żołnierzy poległych w wojnie rosyjsko-ukraińskiej. Spoczywa tam ponad 800 weteranów.

>>> Jak Kościół pomaga powodzianom? Jak można się włączyć?

Początkowo miejsce to było częścią cmentarza wojskowego armii austriackiej i innych żołnierzy poległych w I wojnie światowej. W latach 1946-1947 utworzono w tym miejscu cmentarz żołnierzy Armii Radzieckiej poległych w II wojnie światowej. Jednak większość z pochowanych osób zginęła w latach 1944-1950 w związku z akcją represyjną NKWD wobec Ukraińców w Galicji.

Po odzyskaniu przez Ukrainę niepodległości pomnik żołnierzy radzieckich został rozebrany, a szczątki ekshumowano i ponownie pochowano. Po wybuchu pełnoskalowej wojny w lutym 2022 roku Pole Marsowe stało się miejscem pochówku żołnierzy Sił Zbrojnych Ukrainy, którzy zginęli, walcząc w obronie swej ojczyzny.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze