Lwów: zakończyły się cieszące się wielkim zainteresowaniem obozy dla dzieci w parafii św. Jana Pawła II
Ogromne zainteresowanie towarzyszyło stacjonarnym obozom dla dzieci, które od połowy czerwca zorganizował Teatr „Emmanuil” im. Karola Wojtyły przy parafii św. Jana Pawła II we Lwowie. Zakończenie całej akcji nastąpiło w liturgiczne wspomnienie św. Józefa Kalasancjusza, wychowawcy młodzieży i założyciela Zgromadzenia Szkół Pobożnych (pijarów) – 25 sierpnia. W 10 turnusach wzięło udział ponad 350 dzieci.
Dla wielu rodzin tego rodzaju stacjonarne, całodzienne obozy były wspaniałą propozycją. Często trudno jest bowiem o wspólny wyjazd a trzeba zapewnić wypoczynek wakacyjny dzieciom, by nie przebywały bez opieki w domach. Obozy chrześcijańskie, organizowane przy parafii św. Jana Pawła II, miały bogaty program. Parafia starała się, by każdy mógł wziąć udział w obozach, bez względu na sytuację materialną. Ich uczestnikami były więc dzieci z rodzin uchodźców wojennych, mieszkających w domach, jak i te, które znalazły schronienie w klasztorze sióstr benedyktynek w pobliskiej Sołonce. Były dzieci personelu więziennego.
>>> Dzieci ze Lwowa odwiedziły sanktuarium Maryi Gwiazdy Nowej Ewangelizacji
Lwów i okolice pozwoliły odwiedzić wiele ciekawych miejsc. Codziennie odbywały się wycieczki do muzeów, m.in. pożarnictwa, drukarstwa, historycznego, nauki, odwiedzano fermy (jenotów, ślimaków, zoo), wędrowano także po samym mieście. Organizatorzy chcieli, aby wycieczki miały charakter poznawczy. Mali obozowicze przygotowywali przedstawienia teatralne, wystawiane w domach seniora lub domach dziecka. Odbywały się również zajęcia z twórczości plastycznej oraz katecheza. Powstałe podczas tych obozów środowisko dzieci w wieku szkolnym (wielu przychodziło na kilka turnusów) będzie się nadal spotykać w formie powstającego Oratorium.
Ostatni turnus zakończył się 25 sierpnia – we wspomnienie św. Józefa Kalasancjusza (1557-1648), twórcy pierwszej bezpłatnej szkoły powszechnej, założyciela pijarów. Proboszcz ks. Grzegorz Draus zwrócił uwagę na jego nauczanie: „Kiedy udzieli się dzieciom i młodzieży pomocy (skutecznie zachęcając do czynienia dobra), wtedy będzie można stwierdzić, iż tak dalece zmieniają się na lepsze, że później nie będzie można poznać, jakimi byli przedtem”. Dodał, że „wychowanie pomaga rozwojowi ich godności ludzkiej”. Ten pochodzący z Hiszpanii, ale działający głównie w Rzymie i tam zmarły święty może patronować obozom i ich dalszemu ciągowi w postaci szkoły rozwoju. Będzie to oratorium prowadzone przez środowisko pedagogów Teatru „Emmanuil” im. Karola Wojtyły.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |