Zdjęcie: Skopje, Maceodnia, fot. GEORGI LICOVSKI, PAP/EPA.

Macedonia gotowa na przyjazd papata Franjo [GALERIA]

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Papież Franciszek uda się 7 maja z jednodniową wizytą apostolską do Skopja, stolicy Republiki Macedonii Północnej. Jej hasłem są słowa z Ewangelii św. Łukasza: „Nie lękaj się, mała trzódko!”.

Papież przybędzie do dwumilionowego kraju, wieloetnicznego i wieloreligijnego, w którym wyznawcy prawosławia są większością, a katolicy stanowią 20-tysięczną mniejszość. Dwa dni wcześniej, 5-6 maja (niedziela i poniedziałek), Ojciec Święty odwiedzi Bułgarię.

Papieska wizyta przypada w 25. rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych ze Stolicą Apostolską. Zostały one nawiązane 22 grudnia 1994 r., ale kontakty Macedonii, jeszcze gdy była częścią Jugosławii, sięgają pontyfikatu Pawła VI (1963-78). Wtedy to delegacje rządowe ze Skopja (i z Bułgarii) zaczęły przybywać do Rzymu z okazji obchodzonego 24 maja przez prawosławnych Słowian wspomnienia św. Cyryla i Metodego, aby oddać hołd znajdującym się w Wiecznym Mieście szczątkom św. Cyryla w bazylice św. Klemensa. Tak jest do dzisiaj. Niezmiennym punktem programu jest wówczas audiencja u Ojca Świętego. W skład delegacji rządowej wchodzą również przedstawiciele Kościołów katolickiego i prawosławnego.

Zdjęcie: papież na pokładzie samolotu włoskich linii lotniczych, fot. ETTORE FERRARI , EPA

Papata Franjo

We wtorek rano „papata Franjo”, czyli papież Franciszek, przybędzie do stolicy Macedonii Północnej, Skopja – rodzinnego miasta św. Matki Teresy, przechowującego liczne pamiątki związane z jej osobą. Na wielu budynkach umieszczono tabliczki z jej wizerunkiem, jest fragment autostrady i lotnisko międzynarodowe jej imienia. 540 tys. mieszkańców miasta to tygiel grup etnicznych: Macedończyków, Albańczyków, Turków, Romów, Serbów i Chorwatów, w którym, jak się potocznie mówi, każdy „gotuje swoją zupę”. Żywym pomnikiem Matki Teresy jest dom Sióstr Misjonarek Miłości. O programie papieskiej pielgrzymki można przeczytać tutaj.

Na zdjęciach widzimy centrum stolicy kraju – Skopje – gdzie busy jeżdżą z banerami informującymi o wizycie Franciszka. Jest również plac, gdzie w niedzielę papież odprawi mszę św. Widać też pomnik Matki Teresy (fot. GEORGI LICOVSKI, PAP/EPA).

Galeria (6 zdjęć)
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze