Fot. flickr.com

Madryt: zakończyło się 41. Europejskie Spotkanie Młodych

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

41. Europejskie Spotkanie Młodych (ESM), zorganizowane przez ekumeniczną wspólnotę z francuskiego Taize, zakończyło się we wtorek wieczorem w Madrycie. Kolejna edycja tej imprezy odbędzie się za rok na przełomie grudnia i stycznia we Wrocławiu.

Noworoczny poranek młodzież, która przybyła do Madrytu ze wszystkich państw Europy, spędziła na porannych mszach świętych w kościołach stołecznej aglomeracji. Po ich zakończeniu każdy z uczestników zjadł obiad u goszczącej go rodziny.

Jak powiedział PAP Piotr z Małopolski, zakończenie 41. ESM w Madrycie nie napawa go smutkiem, gdyż zamierza on wziąć aktywny udział w przygotowaniach do kolejnej edycji, która odbędzie się w Polsce.

„Mam nadzieję, że będę mógł pomóc w organizacji najbliższego spotkania wspólnoty z Taize we Wrocławiu. Cieszę się z tego, że impreza będzie stanowić okazję do ożywienia mojej wspólnoty parafialnej” – dodał.

W ostatnich słowach skierowanych do uczestników madryckiego spotkania przeor wspólnoty z Taize brat Alois wezwał młodzież do modlitwy i działań na rzecz pokoju na świecie. „Nie zgadzajmy się na niesprawiedliwość ani obok nas, ani nigdzie indziej. Starajmy się jednak walczyć, mając pojednane serce. Nie dodawajmy nienawiści do przemocy” – zaapelował brat Alois.

W pożegnalnym przesłaniu przekazał, że na trasie powrotu do rodzimej wioski Taize we wschodniej Francji mnisi z ekumenicznej wspólnoty jeszcze dwukrotnie zatrzymają się w Hiszpanii na modlitwie – 2 stycznia w Avili i dzień później w Barcelonie.

„Dla nas te dwa miejsca są źródłem. Teresa z Avili zachęca nas, byśmy w swoim życiu wspólnoty szli od jednego początku do następnego. A w Barcelonie kilka razy byliśmy przyjmowani niezwykle gorąco” – przypomniał brat Alois.

Późnym popołudniem we wtorek rozpoczął się wyjazd z Madrytu autokarów z młodymi Polakami. Byli oni najliczniejszą, szacowaną na około 3,5 tys. osób, zagraniczną grupą narodowościową na madryckim spotkaniu. Młodym w stolicy Hiszpanii towarzyszył prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak oraz biskup pomocniczy Wrocławia Andrzej Siemieniewski.

Europejskie Spotkanie Młodych we Wrocławiu odbędzie się między 28 grudnia 2019 roku a 1 stycznia 2020 roku.

Zobacz także
Wasze komentarze