Magnuszew: szereg inicjatyw upamiętniających św. Jana Pawła II
Wprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II, napisanie „Listu Nadziei” przez mieszkańców i ustanowienie roku 2025 Rokiem Jana Pawła II – to wszystko miało miejsce dzisiaj w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Magnuszewie w diecezji radomskiej. List zostanie umieszczony w kapsule czasu.
Uroczystościom przewodniczył bp Marek Solarczyk. W homilii nawiązał do przodków Karola Wojtyły, którzy pochodzili z Magnuszewa. – To jest wyjątkowy znak i potwierdzenie tajemnicy Bożych planów, że ona jest wpisana w nasze życie – powiedział Pasterz Kościoła radomskiego, który również poświęcił obraz z wizerunkiem Jana Pawła II, który znajduje się w prezbiterium nad wejściem do zakrystii. – Moi drodzy, niech duchowe, ale i ludzkie owoce naszej dzisiejszej uroczystości sprawią, że w naszym życiu będzie i blask nadziei, miłości, wiary. Niech Bóg nam błogosławi – modlił się biskup radomski.
Pradziadek Jana Pawła II pochodził z Magnuszewa
Za wprowadzenie relikwii krwi do świątyni, podziękowała w imieniu całej parafii rodzina Edyty i Sebastiana Supeł.
– Ten szczególny moment zapisze się nie tylko w naszych sercach, ale także na kartach historii parafii. Pragniemy zapewnić, że będziemy czerpać z jego nauki i gorliwie wypełniać jego duchowy testament, budując w ten sposób fundamenty dla trwałych, silnych i świętych rodzin – mówili małżonkowie.
Na koniec głos zabrał ks. Krzysztof Dukielski, proboszcz parafii. Wyraził wdzięczność za podjęcie inicjatywy związanej z Rokiem Św. Jana Pawła II.
– Prosimy też o modlitwę właśnie za nas, żebyśmy tego czasu łaski, czasu nawiedzenia nie zmarnowali, ale z taką radością i entuzjazmem nieśli całe dziedzictwo 650 lat naszej parafii, ale też dziedzictwo świętego Jana Pawła II – mówił ks. Dukielski.
Po liturgii głos zabrał burmistrz Magnuszewa Wojciech Wachnik, który zwrócił uwagę, że ziemia magnuszewska ma swoje szczególne miejsce w historii. Bowiem pradziadek papieża, ze strony matki, Mikołaj Kaczorowski, pochodził z Magnuszewa. Pracował on w dobrach należących do hrabiów Zamojskich, jednej z najbardziej wpływowych rodzin magnackich w Polsce. Dodał, że fundatorem kościoła w Magnuszewie, wzniesionego w latach 1786-1787 była Konstancja z Czartoryskich Zamojska.
„List Nadziei” do przyszłych pokoleń
Z kolei Piotr Piętka, przewodniczący Rady Miejskiej w Magnuszewie poinformował, że w dniu wprowadzenia relikwii świętego Jana Pawła II do kościoła parafialnego, mieszkańcy miasta i gminy napisali „List Nadziei” do przyszłych pokoleń, który zostanie złożony w specjalnej kapsule czasu, umieszczonej w kościele z przesłaniem pokoju, nadziei i wierności wartościom duchowym.
„List Nadziei” odczytała Barbara Sobota, sekretarz Urzędu Miejskiego w Magnuszewie.
– To wyjątkowe wydarzenie jest dla nas nie tylko dniem pełnym emocji, ale również momentem głębokiego zjednoczenia z historią, wiarą i nadzieją, które papież Polak niósł ze sobą na całym świecie. Relikwie św. Jana Pawła II otwierają przed nami nowy rozdział, w którym nie tylko oddajemy cześć papieżowi Polakowi, ale także podejmujemy zobowiązanie, by żyć jego naukami i przekazywać je przyszłym pokoleniom – czytała B. Sobota.
W miejscowym kościele parafialnym znajduje się tablica z podobizną św. Jana Pawła II, która nawiązuje do wspomnianych wyżej faktów o rodzinie Ojca Świętego. Relikwie św. Jana Pawła II są darem kard. Stanisława Dziwisza.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |