Majdanek: Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu
W Państwowym Muzeum na Majdanku odbyły się obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Z tej okazji chętni mogli wziąć udział w warsztatach, wykładach i zwiedzaniu ekspozycji muzealnej. W byłym niemieckim obozie koncentracyjnym zginęło ponad 60 tys. Żydów.
W niedzielę 27 stycznia muzeum przygotowało prezentacją multimedialną na temat losów żydowskich więźniów Majdanka. Po prelekcji chętni wzięli udział w zwiedzaniu terenu byłego obozu koncentracyjnego na przedmieściach Lublina. W wykładzie i darmowym zwiedzaniu wzięło udział ponad 30 osób.
– Chcieliśmy, aby o tym co tutaj się działo opowiedzieli sami świadkowie, dlatego dzisiejsze oprowadzanie jest uzupełnione o wspomnienia byłych więźniów. Cieszymy się, że mimo zimnej aury frekwencja dopisała – powiedziała w rozmowie z KAI Jolanta Laskowska, kierownik Działu Edukacji Muzeum na Majdanku.
Z kolei w piątek 25 stycznia w ramach obchodów Dnia Pamięci odbyły się warsztaty dla młodzieży „Historie ukryte w muzealnych eksponatach”. Uczniowie lubelskich szkół mieli okazję zapoznać się z wybranymi biografiami żydowskich więźniów Majdanka. Muzealnicy zaprezentowali także eksponaty pozostałe po więźniach obozu.
– Na koniec wizyty młodzież, chcąc uczcić ofiary Holokaustu, zapaliła przy pomniku symboliczne sześć zniczy, upamiętniające 6 milionów Żydów zamordowanych podczas drugiej wojny światowej – wyjaśniła Laskowska.
Zdaniem Beaty Siwek-Ciupak, więźniowie Żydowscy byli najbardziej prześladowaną grupą w obozie.
– Początkowo byli przeznaczeni do obozu pracy. Zlecano im najcięższe i najbardziej poniżające roboty. Z czasem Majdanek stał się obozem koncentracyjnym dla wysiedleńców z gett na Lubelszczyźnie i gett w Warszawie i Białymstoku. Wtedy zaczęto organizować wstępną selekcję. Żydzi, którzy zostali uznani przez władze obozowe za niezdolnych do pracy, byli kierowani do komór gazowych. Pozostawieni przy życiu trwali w ciągłym lęku przed bezpośrednimi egzekucjami – powiedziała historyk.
Jak zauważa Siwek-Ciupak, pamięć o Holocauście jest wciąż podtrzymywana wśród wyznawców judaizmu z całego świata, co ma swoje przełożenie na statystykę gości Muzeum na Majdanku.
– Zwiedzający pochodzenia żydowskiego są znaczną grupą wśród naszych gości. Dużą jej część stanowi młodzież, która poznaje historię byłego obozu w ramach programu szkolnego. Także dorośli, nie tylko z Izraela ale i całego świata, często odwiedzają to miejsce – tłumaczy kierownik Centrum Obsługi Zwiedzających PMM.
Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny na Majdanku istniał od jesieni 1941 r. do lipca 1944 r. Według najnowszych ustaleń, przez cały okres funkcjonowania obozu przetrzymywano w nim ponad 150 tys. więźniów z całej Europy, z czego 80 tys. zmarło z powodu chorób, ciężkiej pracy bądź bezpośredniej eksterminacji.
Najliczniejszą grupą religijno-narodową, która straciła życie na Majdanku, byli Żydzi – 60 tys. zmarłych więźniów. W ramach akcji „Dożynki” (niem. Aktion Erntefest) tylko 3 listopada 1943 r. naziści rozstrzelali ponad 18 tys. więźniów żydowskich ulokowanych na terenie obozu, jak również z innych obozów rozsianych po Lublinie.
Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu przypada 27 stycznia. Ustanowiony on został przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 1 listopada 2005 roku i ma na celu uczczenie pamięci ofiar pochodzenia żydowskiego, pomordowanych w czasie II wojny światowej przez nazistowskie Niemcy. Dzień 27 stycznia nawiązuje do rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau w 1945 roku.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |