EPA/HOTLI SIMANJUNTAK

Malezja: rząd planuje wykorzystywać orangutany w dyplomacji z krajami importującymi olej palmowy

Rząd Malezji planuje wykorzystywać orangutany w dyplomacji i obdarowywać tymi zwierzętami państwa importujące olej palmowy, by rozwiać ich obawy o negatywne dla środowiska skutki produkcji tego produktu – zapowiedział odpowiedzialny za rolnictwo minister Johari Abdul Ghani.

Program nawiązuje do stosowanej przez Chiny dyplomacji pand, czyli kreowaniu pozytywnego wizerunku kraju i zacieśnianiu więzi dyplomatycznych poprzez wypożyczanie do zagranicznych ogrodów zoologicznych pand wielkich.

Malezyjska inicjatywa jest odpowiedzią na przyjęte w 2023 roku przez Unię Europejską ograniczenia w imporcie oleju palmowego, w związku z niepokojem o wyrąb lasów tropikalnych – komentuje w środę agencja Reutera.

Malezja jest drugim po Indonezji największym producentem oleju palmowego na świecie, produktu szeroko wykorzystywanego w przemyśle spożywczym i kosmetycznym. Organizacje chroniące środowisko alarmują, że produkcja tego tłuszczu przyczynia się do karczowania lasów pod uprawy palmy olejowej.

>>> Caritas Polska apeluje o zwiększenie pomocy humanitarnej dla Strefy Gazy

Wielu partnerów handlowych na świecie jest coraz bardziej zaniepokojonych wpływem produkcji rolnej na klimat; dzięki temu programowi Malezja udowodni globalnej społeczności, że jest zaangażowana na rzecz ochrony środowiska i bioróżnorodności – podkreślił we wtorek minister Johari. Jak dodał orangutany będą kierowane do największych importerów, takich jak państwa UE, Chiny czy Indie.

Orangutany – nazwa pochodzi z języka malajskiego i oznacza „ludzi lasu” – to ssaki z rzędu naczelnych, są jednym z czterech rodzajów rodziny człowiekowatych. Wszystkie gatunki orangutanów są krytycznie zagrożone wyginięciem. Według organizacji WWF obecna populacja orangutanów liczy ok. 105 tys. osobników na Borneo i ok. 7,5 tys. na Sumatrze. Głównym zagrożeniem dla orangutanów jest ograniczanie ich naturalnych siedlisk poprzez wyrąb lasów i ekspansję rolnictwa, zwłaszcza plantacji oleju palmowego – ostrzega WWF.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze