fot. wikimediacommons/By Unknown photographer – nypost.com

Małopolska: VI edycja międzynarodowej Nagrody im. Jana Pawła II Veritatis Splendor

Jeszcze tylko kilka dni zostało na to, by zgłosić kandydatów do kolejnej edycji międzynarodowej Nagrody im. Jana Pawła II Veritatis Splendor. „Nagroda przyznawana jest dla podkreślenia wagi działań i postaw otwartych na inne kultury, przezwyciężających stereotypy oraz skierowanych na poznawanie i współistnienie z drugim człowiekiem” – podkreślono w regulaminie konkursu.

Nagroda Veritatis Splendor przyznawana jest przez województwo małopolskie we współpracy z Instytutem Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie osobom fizycznym lub prawnym, które swoją działalnością przyczyniają się do budowania płaszczyzn porozumienia dla różnych społeczeństw, dla otwartości na treści różnych kultur, na dialog międzyreligijny, na zwalczanie stereotypów, uprzedzeń i wrogości, a także wyróżniają się w służbie drugiemu człowiekowi.

Wyróżnienie stanowi nie tylko upamiętnienie wybitnego Małopolanina – Jana Pawła II, którego niepodważalne zasługi w dziedzinie dialogu między kulturami zostały powszechnie docenione, ale także uznanie wyjątkowości historii i tradycji regionu, jakim jest Małopolska oraz podkreślenia jej tożsamości na arenie międzynarodowej.

>>> Matka Boża natchnęła go do otwarcia Centrum Miłosierdzia. Dziełu osobiście błogosławił Jan Paweł II 

Nagroda została ustanowiona także dla upamiętnienia Światowych Dni Młodzieży, które odbywały się w Krakowie w 2016 r. Laureatką pierwszej edycji Nagrody Veritatis Splendor została siostra Rosemary Nyirumbe. „Od 2012 r. Siostra dała schronienie, wolność, dostęp do edukacji, a przede wszystkim poczucie godności i nadzieję ponad 2500 dziewcząt, które wcześniej były gwałcone, bite, więzione przez ludzi tzw. Armii Pana Josehpa Kony`ego” – napisano na stronie www.veritatissplendor.com.pl.

Fot. PAP/Jacek Bednarczyk

Druga edycja nagrody miała miejsce w 2018 r., a jej laureatem został ksiądz Mieczysław Puzewicz, doceniony za krzewienie idei solidarności i sprawiedliwości społecznej, naukę dialogu i wzajemnego poszanowania między ludźmi, które są wcielane w życie dzięki nieszablonowym projektom wolontariackim.

W 2020 r. wyróżnienie otrzymał Szpital Uniwersytecki w Krakowie w szczególności za leczenie pacjentów z COVID-19 podczas pandemii jako szpital jednoimienny oraz równocześnie jako szpital „zwykły”, co wiązało się z wielkim zaangażowaniem pracowników szpitala.

>>> Jan Paweł II: kobiety wniosły w dzieje ludzkości wkład nie mniejszy, niż mężczyźni

Nagrodę w IV edycji Kapitała przyznała Towarzystwu Przyjaciół Chorych „Hospicjum im. św. Łazarza” w Krakowie. Hospicjum św. Łazarza od 40 lat niesie wszechstronną i specjalistyczną pomoc nieuleczalnie chorym na ostatnim etapie ich życia. Z kolei laureatami w V odsłonie zostali: Dom Św. Marcina de Porres w Fastowie w Ukrainie, Caritas Archidiecezji Krakowskiej oraz Caritas Diecezji Tarnowskiej.

Laureat lub laureaci opisywanego wyróżnienia wybierani są corocznie przez Kapitułę Nagrody Veritatis Splendor, a pula nagród w danej edycji wynosi 390 000 zł. Termin przyjmowania zgłoszeń do tegorocznej odsłony konkursu upływa 31 sierpnia.

Zgłoszenia należy składać na Dzienniku Podawczym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego przy ul. Racławickiej 56 w Krakowie w godzinach 8:00-16:00 lub za pośrednictwem poczty na adres korespondencyjny: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego Departament Kultury i Dziedzictwa Narodowego ul. Racławicka 56, 30-017 Kraków z dopiskiem „Nagroda Veritatis Splendor”.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze