Malta: whisky zamiast wina mszalnego. Arcybiskup przerwał mszę świętą
Arcybiskup Malty Charles Scicluna przerwał mszę w katedrze w La Valletcie, gdy zorientował się, że w kielichu zamiast wina mszalnego jest whisky. Hierarcha kazał sprawdzić, co się stało. Okazało się, że zakrystian pomylił butelki.
Włoskie gazety zamieściły w środę na swych stronach internetowych nagranie filmowe z tego niecodziennego zdarzenia, do którego doszło, gdy abp Scicluna odprawiał mszę w katedrze świętego Jana z okazji otwarcia procesu kanonizacyjnego maltańskiego kandydata na ołtarze.
Na filmie widać, jak arcybiskup podnosi kielich, moczy w nim usta, a następnie orientuje się, że coś jest nie tak z jego zawartością. Potem mówi coś do jednego z księży i podaje kielich do spróbowania innemu koncelebransowi. Ten wypija zaś dwa łyki.
Gdy abp Scicluna, jak wyjaśniono, polecił sprawdzić, co się stało, do pomyłki przyznał się zakrystian. Przed mszą pomylono butelki wina i whisky.
***
3. Kodeks Prawa Kanonicznego stanowi:
Kan. 924 – § 1. Najświętsza Ofiara eucharystyczna powinna być sprawowana z chleba i wina, do którego należy dodać trochę wody.
§ 2. Chleb winien być czysto pszenny i świeżo upieczony, aby nie było żadnego niebezpieczeństwa zepsucia.
§ 3. Wino powinno być naturalne z owocu winnego i nie zepsute.
Kan. 925 – Komunii świętej należy udzielać tylko pod postacią chleba, albo, zgodnie z przepisami liturgicznymi, pod obiema postaciami; w wypadku zaś konieczności, także tylko pod postacią wina.
Kan. 926 – Przy sprawowaniu Eucharystii, według starożytnej tradycji Kościoła łacińskiego, kapłan winien używać chleba przaśnego, gdziekolwiek odprawia.
(…)
50. Wino, jakiego używa się przy sprawowaniu Najświętszej Ofiary eucharystycznej, powinno być naturalne, z winogron, czyste i nie zepsute, bez domieszki obcych substancji. Przy sprawowaniu Mszy należy dodać do niego odrobinę wody. Z troskliwością należy dbać, aby wino przeznaczone do Eucharystii było przechowywane w doskonałym stanie i nie skwaśniało. Absolutnie zakazuje się używania wina, którego prawdziwość i pochodzenie byłyby wątpliwe: Kościół, bowiem wymaga pewności, jeśli chodzi o warunki konieczne do ważności sakramentów. Żaden pretekst nie może usprawiedliwić użycia jakichkolwiek innych napojów, które nie stanowią ważnej materii.
Instrukcja Redemptionis Sacramentum („Sakrament odkupienia”), mówiąca o tym co należy zachować a co znieść w odniesieniu do Najświętszej Eucharystii.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |