fot. wyd. Pruszyński i S-ka

Mały Oświęcim – dziecięcy obóz koncentracyjny w Łodzi

Niewielu mieszkańców Łodzi, a nawet, niewielu historyków wie, że na terenie Miasta Łodzi w czasie II Wojny Światowej znajdował się obóz koncentracyjny dla Polskich dzieci zwany także Kinder-KL Litzmannstadt.

O tej wyjątkowej i jakże trudnej historii Łodzi zapomnianej lub wcale nie znanej opowiada dwoje dziennikarzy red. Jolanta Sowińska Gogacz oraz red. Błażej Torański, którzy są autorami niezwykle ważnej dla historii Łodzi książki noszącej tytuł: „Mały Oświęcim – Dziecięcy obóz w Łodzi”. Z inicjatywy Fundacji SNG Kultura i Sport – w Stacji Nowa Gdynia – odbyła się prezentacja książki „Mały Oświęcim”.

Pomnik Martyrologii Dzieci w Łodzi, fot. fot. Ralf Lotys (Sicherlich), commons.wikimedia


Jak zgodnie podkreślają autorzy – ta książka nie jest historycznym opracowaniem tego, co działo się za bramą obozu dla dzieci prowadzonego przez Niemców, ale wsłuchaniem się w opowieści świadków i próbą opowiedzenia historii o szczególnym i trudnym miejscu, przez które przeszły tysiące Polskich dzieci – synów i córek polskiej inteligencji – więzionych tam tylko dlatego, że są Polakami. Książka wydana przez wydawnictwo Pruszyński i S-ka i jest do nabycia w księgarniach na terenie całego kraju.

Obóz przy ul. Przemysłowej został utworzony przez Niemców w połowie 1942 roku, a funkcjonował od 11 grudnia 1942 roku do końca okupacji niemieckiej w Łodzi czyli – do 19 stycznia 1945 roku.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze