Fot. Justyna Zacharek

Marsz dla Życia i Rodziny w Licheniu

W intencjach pacjentów, wolontariuszy i pracowników Ośrodka Wsparcia Płodności w Licheniu Starym modlono się podczas południowej Mszy Świętej przed cudownym obrazem Matki Bożej Licheńskiej w niedzielę, 9 czerwca. Dziękowano za dzieci, które się urodziły, dzięki pomocy otrzymanej w ośrodku, ale także uwielbiano Boga w trudnym doświadczeniu niepłodności.

– Dziękujemy za ośrodek, który daje wiele nadziei na przezwyciężenie sytuacji, w których jest trudne do wyobrażenia cierpienie – mówił ks. Piotr Kieniewicz MIC, sekretarz polskiej prowincji Zgromadzenia Księży Marianów i opiekun duchowy ośrodka, który przewodniczył Eucharystii. – Nie ma ważniejszego tematu niż ludzkie życie – mówił ks. Kieniewicz zauważając, że w Polsce od 10 lat więcej ludzi umiera niż się rodzi. Nawiązał do wizyty Jana Pawła II w Licheniu, która miała miejsce podczas VIII pielgrzymki papieża do Polski, 25 lat temu. Wówczas, w 1999 roku w Kaliszu mówił, że naród, który zabija swoje dzieci, to naród bez przyszłości.

– Czy będziemy sługami, życia, miłości, nadziei? Czy będziemy tymi, którzy sieją śmierć? – pytał ksiądz Kieniewicz. – Nasza wiara jest wiarą pełną życia, nadziei, miłości, ale jest też wiarą twardą, bezkompromisową w miłości. Nie zgadzamy się na ustępstwa wobec zła.

>>> Licheń. Dom Matki pełen wiary – 25. rocznica pielgrzymki Jana Pawła II do Lichenia

Po Mszy Świętej spod bazyliki wyruszył Marsz dla Życia i Rodziny, w którym wzięło kilkaset osób. Marsz zakończyło wspólne odśpiewanie „Barki” pod Domem Papieskim w sanktuarium, gdzie 25 lat temu przebywał św. Jan Paweł II. Kilkaset osób biorących w nim udział odmówiło wspólnie różaniec i Koronkę do miłosierdzia Bożego. W tym roku wydarzenie odbyło się pod hasłem: „Zjednoczeni dla życia, rodziny i Ojczyzny!”.

Fot. Justyna Zacharek

Marszowi towarzyszyły rozważania dotyczące obrony życia poczętego i nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II. W czasie drogi wysłuchano także świadectwa matki, która podczas ciąży dowiedziała się o dużym prawdopodobieństwie wad genetycznych u oczekiwanego dziecka.

– Dodatkowy chromosom mojego synka okazał się być ogromną dawką szczęścia i miłości, której się bałam. Osoby z zespołem Downa to wyjątkowi ludzie. Ich wyjątkowość jest darem. Ten rok taki właśnie był. Mateuszek dał nam miłość, odwagę, siłę oraz wiarę, że razem możemy „góry przenosić”. Uczyliśmy się od niego, aby nigdy się nie poddawać. Walczyć do końca – wyznała mama.

Podczas marszu modlono się w intencji kobiet w stanie błogosławionym, które nie mają wsparcia najbliższych oraz za kobiety rozważające decyzję dokonania aborcji. Modlitwą otaczano także małżonków, którzy   z   wielkim   niepokojem   w   sercu   otwierają   się   na   przyjęcie   dziecka   dotkniętego poważnymi chorobami genetycznymi oraz rodziny wielodzietne, które z odwagą przyjmują każde dziecko jako dar Stwórcy. W modlitwie pamiętano również o inicjatywach parlamentarnych, zmierzających do ochrony życia ludzkiego od chwili poczęcia w łonie matki.

Msze Święte w intencjach pacjentów, wolontariuszy i pracowników Ośrodka Wsparcia Płodności „NaProTechnologia” w Licheniu Starym odprawiane są w bazylice licheńskiej w drugą niedzielę parzystych miesięcy. Zespół Ośrodka tworzą wykwalifikowani instruktorzy, którzy uczą metody obserwacji i zapisu wskaźników płodności oraz lekarze specjaliści z zakresu ginekologii i położnictwa, endokrynologii, andrologii, konsultanci medyczni NaProTechnologii. Nadrzędnym celem jego działalności jest pomoc małżeństwom mającym problem z poczęciem dziecka.

Justyna Zacharek

Galeria (6 zdjęć)
Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze