fot. Lidia Lasota/KR

Maryja króluje razem z Synem i rozdziela dobrodziejstwa – przesłanie z Kalwarii Pacławskiej

Maryja króluje razem ze swoim Synem Jezusem i rozdziela dobrodziejstwa, uwagę i łaski – mówił kard. Mauro Gambetti OFMConv w Kalwarii Pacławskiej koło Przemyśla. Przewodniczący Fabryki Świętego Piotra, wikariusz generalny Państwa Watykańskiego oraz archiprezbiter Bazyliki Św. Piotra przewodniczył uroczystej sumie odpustowej, wieńczącej obchody Wielkiego Odpustu Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

W homilii włoski hierarcha określił uroczystość Wniebowzięcia Maryi „pokarmem dla radości ludzi”. – Ludzi, którzy rozpoznają w Niej spełnienie ludzkiego zbawienia – powiedział kardynał.

Kościół pod wezwaniem Znalezienia Krzyża Świętego w Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej Kalwaryjskiej, fot. PAP/Darek Delmanowicz

Jak stwierdził, obecnie jednak ludzie są coraz bardziej zdezorientowani i niestali, konfliktowi i zagubieni. – Nasz Kościół na zachodzie jest oszołomiony. Wśród wiernych panuje uczucie oszołomienia, atmosfera rozpadu wartości, uczestnictwa w życiu kościelnym, powołań – zauważył.

Kaznodzieja zachęcał, by „wstąpić do szkoły Maryi” i uczyć się od Niej, bo właśnie w Niej wypełnia się zbawienie. – Podkreśla to cała liturgia. A zbawienie polega na darze Syna, prawdziwego cudu Boga dla ludzi. Jezus, który nieustannie rodzi się z boleści przeżywającego próby Kościoła, objawia nam granice i boskie źródła naszego człowieczeństwa – wyjaśniał.

Kard. Gambetti wskazywał, aby od Maryi uczyć się, że życie chrześcijańskie jest niezwykle proste. – Wpatrując się w Ciebie rozumiemy, że słuchanie i przestrzeganie słowa to nie tylko proste wprowadzanie w życie tego, co mówi Bóg. To o wiele więcej. Oznacza pozwolenie, aby obietnica Boga zawarta w Jego słowie dokonała się w nas i ostatecznie objawiła się sercu i światu – mówił. Wikariusz generalny Państwa Watykańskiego zachęcał do całkowitego zaufania Bogu, jak Maryja. – Abyśmy mogli powtarzać razem z Maryją: wielbi dusza moja Pana. Jak powiedział papież Franciszek: my przyzwyczajeni do słuchania tych słów być może nie zwracamy uwagi na ich znaczenie – przypomniał.

>>> Kard. Ryś: Maryja jest najpiękniejszym obrazem Kościoła

Maryja, monstrancja
fot. Waldemar Cisło/PKWP

Kardynał podkreślił, że „wielbić” to robić coś wielkiego. – Stąd pochodzi Magnificat, stąd rodzi się radość z obecności Boga, który nam pomaga, który jest blisko nas – zapewniał. – Bóg patrzy na maluczkich. Boża Miłość ma do nas słabość. Bóg patrzy i kocha maluczkich – dodał.

Na zakończenie homilii włoski kardynał nawiązał do papieskiej korony, jaka zdobi wizerunek Matki Bożej Słuchającej w Kalwarii Pacławskiej. – Korona z dwunastu gwiazd jest znakiem królewskim. Jest znakiem służby dla całego ludu. Maryja króluje razem ze swoim Synem Jezusem i rozdziela dobrodziejstwa, uwagę i łaski. Razem z nią i z Jezusem modlimy się z ufnością do Boga, naszego Ojca: bądź wola Twoja, jako w niebie tak i na ziemi. To znaczy, niech Twoja Miłość się wypełnia aż ziemia cała stanie się niebem – powiedział kard. Gambetti.

Mszę świętą zakończyła uroczysta procesja eucharystyczna wokół Bazyliki wraz z figurą Matki Bożej Wniebowziętej.

Obchody Wielkiego Odpustu Kalwaryjskiego ku czci Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny trwały w Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej w Kalwarii Pacławskiej od 11 sierpnia. Charakterystycznymi dla tego czasu nabożeństwami są dróżki Pogrzebu Matki Bożej (13 sierpnia) i dróżki Męki Pana Jezusa (14 sierpnia). Ich trasa wiedzie po trudnym, górzystym i w dużej mierze leśnym terenie.

Kalwaria Pacławska to bardzo mała wioska w województwie podkarpackim. Leży 25 km na południe od Przemyśla. Jej założycielem był hrabia Andrzej Maksymilian Fredro. Powstała z myślą upowszechniania kultu Męki Pańskiej, ale z czasem – ze względu na słynący łaskami obraz – stało się ważnym miejscem czci wobec Matki Bożej. Istnieje tu Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej, a w 2020 r. – dekretem papieża Franciszka – kościół został podniesiony do godności bazyliki mniejszej.

Najwięcej pielgrzymów gromadzą uroczystości odpustowe odbywające się od 11 do 15 sierpnia.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze