fot. wikipedia

„Maryja wychowawczynią pokoleń” – VII Tydzień Wychowania

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Wzajemnego zaufania i poświęcania dzieciom czasu mogą się uczyć od Maryi rodzice i wychowawcy – napisali biskupi w liście pasterskim z okazji VII Tygodnia Wychowania.

Hasło tegorocznego Tygodnia Wychowania – „Maryja wychowawczynią pokoleń” – nawiązuje do obchodzonej 8 września 300. rocznicy koronacji wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej.

Hierarchowie przypomnieli, że na Jasnej Górze kolejne pokolenia Polaków mogły na nowo odkrywać swoją godność. „W czasach wojen i totalitaryzmów, kiedy tak wielu ludzi traktowano jak mało liczące się tryby zachodzących procesów, spotkanie z Królową Polski pozwalało im doświadczyć, jak ważni są dla Boga, który nie wahał się uczynić ich swymi dziećmi”. Biskupi podkreślili, że w procesie wychowania człowiek nie jest jedynie „przedmiotem formowania”, lecz „uczestnikiem dialogu, który kształtuje obie strony – wychowawcę i wychowanka”. Zaznaczyli, że zaufanie – takie jak to, z którym pielgrzymi powierzają swoje sprawy Matce Bożej Częstochowskiej – jest fundamentem relacji między wychowankiem a wychowawcą. „Rodzice, wychowawcy, nauczyciele czy katecheci powinni stawiać sobie pytanie, jak kształtować relacje z dziećmi i wychowankami, aby móc cieszyć się ich zaufaniem” – czytamy w liście pasterskim.

Biskupi podkreślili, że kto przybywa na Jasną Górę, ten wie, że zastanie Maryję „oczekującą na nas i gotową nas wysłuchać”. „Maryja ma dla nas czas” – zaznaczyli. Tym samym – jak wyjaśniają hierarchowie – uczy, że czas przeżywany z dzieckiem to nie tylko przebywanie w tym samym miejscu, ale wzajemne bycie dla siebie – „rozmowa, wspólnie podejmowany wysiłek czy radosne chwile wypoczynku”. Przypomnieli, że komunikacja za pośrednictwem telefonu czy innych komunikatorów nie zastąpi osobistego spotkania.

Biskupi zachęcili, by wrócić do tekstu Jasnogórskich Ślubów Narodu i na nowo go przemyśleć, ponieważ „wyłania się z niego piękny, pełny obraz człowieka”. Na zakończenie autorzy listu zaapelowali, by – idąc za przykładem prymasa Wyszyńskiego, który „wszystko postawił na Maryję” – powierzyć jej „polskie dzieci i młodzież, nasze przedszkola i szkoły, wszystkich rodziców, katechetów, nauczycieli i wychowawców”.

 

„Maryja wychowawczynią pokoleń” – VII Tydzień Wychowania
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze