fot. OMIWorld

Maryja – wzór wiary Kościoła i życia każdego oblata

Maj jest w Kościele miesiącem maryjnym, ponieważ symbolizuje wiosenne odrodzenie, piękno i życie, co utożsamiane jest z Matką Bożą. Tradycja ta, utrwalona na przełomie XVIII i XIX wieku, obejmuje codzienne nabożeństwa majowe z litanią loretańską. Maryja jest kluczową postacią z punktu widzenia charyzmatu oblackiego.

Matka Bożą zajmuje kluczowe miejsce w duchowości oblackiej. Jest patronką zgromadzenia, a Jej postawa wyznacza punkt odniesienia dla życia każdego oblata.

„Patronką Zgromadzenia jest Maryja Niepokalana. Otwarta na Ducha Świętego, jako pokorna służebnica całkowicie poświęciła samą siebie osobie i dziełu Zbawiciela. W Dziewicy zatroskanej o przyjęcie Chrystusa, aby dać Go światu, dla którego jest On nadzieją, oblaci widzą wzór wiary Kościoła i własnej” – czytamy w oblackich Konstytucjach i Regułach.

Ojciec dr hab. Adam Wojtczak OMI, wykładowca dogmatyki, zaznacza, że nazwa zgromadzenia nakreśla jednocześnie program życia oblatów.

– Święty Eugeniusz de Mazenod traktował nazwę zgromadzenia jako program życia. Bycie oblatami Maryi Niepokalanej miało oznaczać nie tylko kult, lecz także postawę maryjną. Założyciel był przekonany, że ta nazwa mówi, kim jesteśmy. Dlatego nie chodzi tylko o zachowanie tytułu, ale o styl życia i posługiwania. Pierwszym celem oblatów jest ewangelizacja ubogich. Czynimy to pod patronatem Maryi, z Jej pomocą i  z Jej sposobem przeżywania wiary. Ona przyjęła Jezusa, by dać Go światu. Uczy nas bliskości wobec ludzi, uważności na ich życie i gotowości, by także pozwolić się przez nich ewangelizować – mówił o. Adam Wojtczak OMI w rozmowie z Anną Gorzelaną.

Ojciec Wojtczak podkreśla również, że liturgiczny kult Maryi jest bardzo istotny, ale musi zachowywać odpowiednie proporcje i akcenty, aby zawsze pokazywać, że Maryja jest pośredniczką do Chrystusa.

– Trzeba popierać liturgiczny kult Maryi, gdyż w liturgii cześć oddawana Maryi nigdy nie zatrzymuje się na Niej, lecz prowadzi do uwielbienia Trójjedynego Boga. Liturgia jest złotą regułą pobożności ludowej. Ta ostatnia jest potrzebna i cenna, ale bywa podatna na powierzchowność czy przesądy, dlatego musi być ewangelizowana i korygowana przez liturgię. Maryi nie wolno izolować od Boga, Chrystusa, Ducha Świętego i Kościoła. Ona jest w samym centrum ekonomii zbawienia – zaznacza ojciec Wojtczak.

Figura Matki Bożej w Marsylii – ostatnie wspomnienie misjonarzy wypływających na misje, fot. z arch. DroneCast/screen

Ojciec Roman Tyczyński OMI zaznacza z kolei, że w maryjności nie chodzi o uczuciowość, ale o naśladowanie Chrystusa i o podążanie drogą wiary – właśnie na wzór Matki Bożej.

– Jedną z charakterystycznych cech misjonarza oblata jest jego maryjność, która często była i jest czynnikiem na drodze wyboru powołania. Nasze Konstytucje ukazują, że Maryja Niepokalana, będąc patronką zgromadzenia, jest jednocześnie strażniczką naszego konsekrowanego życia, wzorem naszej wiary – mówi o. Tyczyński. – W kulcie Maryi nie chodzi jednak o ckliwość ani formalizm, ale przede wszystkim maryjność oblata ma się przejawiać w wiernym naśladowaniu Jezusa – tak jak robiła to Maryja, podążając drogą wiary i zaangażowania w misję Jezusa – dodaje misjonarz oblat.

Jednym z wymiarów oblackiego kultu maryjnego są nabożeństwa majowe, które w tym miesiącu odprawiane są we wszystkich polskich parafiach oblackich.

Google News
Bądź na bieżąco z Misyjne.pl!

Obserwuj misyjne.pl w Google News. Dodaj nas do ulubionych, aby nie przegapić najważniejszych treści z kraju i ze świata.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze