fot. cz. p. o. por. Łukasz Hećman/31 blt Poznań-Krzesiny

Matka Boża Łaskawa – to jej powierzają się żołnierze [+GALERIA]

Od ponad czterech lat kopia obrazu Matki Bożej Łaskawej peregrynuje po Polsce. 22 marca 2025 r. żołnierze Garnizonu Poznań powitali obraz Matki Bożej w parafii garnizonowej pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Poznaniu, gdzie do końca tygodnia powierzają się „Hetmance Polskiego Żołnierza”. Jaką historię kryje w sobie wizerunek Matki Bożej i dlaczego ma takie znaczenie dla żołnierzy?

Kult obrazu Matki Bożej sięga roku 1652, kiedy to Warszawę pustoszyła zaraza. Wówczas to, z inicjatywy ks. Hiacynta Orsellego, mieszkańcy miasta zanosili przebłagalne modlitwy o ustanie epidemii za wstawiennictwem Matki Bożej Łaskawej, niosąc Jej obraz wzdłuż murów miasta. Gdy zaraza ustała, miejski magistrat podjął uchwałę o uznaniu Matki Bożej Łaskawej patronką miasta.

>>> Matka Boża Łaskawa, patronka Warszawy – uratowała stolicę przed zarazą w 1652 roku

Matka Boża Łaskawa szczególnie przysłużyła się również polskim żołnierzom. Podczas Bitwy Warszawskiej, w roku 1920 r., miała się ukazać stacjonującym w Wólce Radzymińskiej bolszewikom. Tak zdarzenie to opisała sąsiadka Stefanii Grzędy zamieszkującej okolice Wólki Radzymińskiej:

„Kiedy grupka przerażonych uciekinierów zatrzymała się przy domu pani Stefanii, gospodyni tyleż z odruchu serca, co z wyrachowania nakarmiła sołdaków [żołnierzy] ciepłym bigosem, aby nie zrobili krzywdy jej i rodzinie. Podczas tego krótkiego postoju bolszewicy opowiadali, że widzieli Matkę Bożą odbijającą wystrzelone przez nich armatnie i karabinowe pociski, które powracały z powrotem, zabijając ich towarzyszy”.

fot. cz. p. o. por. Łukasz Hećman/31 blt Poznań-Krzesiny

Obraz Matki Bożej Łaskawej, która łamie w swoich dłoniach nieprzyjacielskie strzały, w roku 1973 został koronowany przez kard. Stefana Wyszyńskiego. Kilka lat później wizerunek Matki Bożej zyskał na powrót pierwotny tytuł „Strażniczki Polski”. 15 sierpnia 2020 r., w setną rocznicę Bitwy Warszawskiej, Matka Boża Łaskawa została uhonorowana buławą hetmańską – „znakiem wdzięczności za to, co już się stało, a zarazem obietnicą przyszłych zwycięstw pod wodzą hetmanki naszego narodu”.

***

Do dzisiaj Matka Boża Łaskawa nazywana jest „Hetmanką Żołnierza Polskiego”. Jako znak zawierzenia Matce Bożej, jednostki Garnizonu Poznań do 29 marca bieżącego roku będą składały swoje odznaki przed Matką Bożą w parafii garnizonowej pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Poznaniu.

Galeria (6 zdjęć)
Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze