bazylika św. jana na lateranie

fot. Wikimedia Commons

Matka i Głowa wszystkich kościołów

Dziś, 9 listopada, obchodzimy rocznicę poświęcenia bazyliki laterańskiej. Wbrew obiegowemu przekonaniu to właśnie ona, a nie bazylika św. Piotra w Watykanie, jest „Matką i Głową wszystkich kościołów”.

>>>Papież: Kościół nie jest twierdzą, ale namiotem mieszczącym wszystkich

Bazylika św. Jana na Lateranie jest katedralnym kościołem papieża i jedną z czterech bazylik większych w całym Rzymie. Dawniej na jej miejscu znajdował się pałac Plantiusa Laterana zgładzonego przez cesarza Nerona z powodu przypisanego mu spisku. Później bazylika została przekazana do użytku jednemu z wczesnochrześcijańskich papieży – Sylwestrowi I przez Konstantyna Wielkiego – pierwszego cesarza rzymskiego, który uwierzył w Chrystusa i przyjął chrzest. W 313 r. wydał on także edykt mediolański, który położył kres represjom państwowym na chrześcijanach. Papież Sylwester przyjął i poświęcił bazylikę, która od tej pory stała się nie tylko pierwszą katedrą w Rzymie, ale także siedzibą 161 późniejszych papieży i miejscem odbywania się pięciu soborów powszechnych. Dopiero papież Grzegorz IX w 1977 r. przeniósł siedzibę całej kurii z Lateranu do Watykanu.

bazylika św. jana na lateranie

fot. Wikimedia Commons



Do dzisiaj bazylika laterańska ma szczególne miejsce w hierarchii kościołów, jest ona tzw. „arcybazyliką”. Każdy nowowybrany papież udaje się tam też z uroczystą procesją. Nad jej wejściem widnieje łaciński napis: Mater et Caput omnium Ecclesiarum Urbis et Orbis (Matka i Głowa wszystkich kościołów Miasta i Świata). To właśnie tutaj też, zgodnie z tradycją, odprawiana jest msza św. w Wielki Czwartek, a w Niedzielę Palmową stawia się łuk triumfalny na przyjęcie Króla męczenników.

>>> Znany architekt: projektowanie kościołów można powierzyć tylko najlepszym 

Początkowo rocznicę poświęcenia bazyliki laterańskiej obchodzono wyłącznie w Rzymie. Później, głównie dzięki augustiańskim mnichom, rozpoczęto świętować ją także poza granicami Wiecznego Miasta. Największy wkład w rozpropagowanie tego wspomnienia miał jednak papież Pius V, który nakazał jego umieszczenie w redagowanym przez siebie mszale. Miało to miejsce w 1570 r.

Bazylika laterańska, jako katedra papieża, jest kościołem parafialnym każdego z nas, właśnie dlatego dzisiejsze święto obchodzimy w całym Kościele.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze