Zdjęcie poglądowe fot. EPA/STRINGER

Mauretania: u wybrzeży wyłowiono zwłoki 89 migrantów

Droga migracyjna  z kontynentu afrykańskiego przez morze w kierunku Europy jest niebezpieczna. Co pewien czas przewracają się łodzie, toną ich pasażerowie. Do takiej tragedii doszło w tych dniach, gdy straż wybrzeża Mauretanii wyłowiła zwłoki 89 migrantów.

Prawdopodobnie próbowali oni przepłynąć łodzią rybacką na Wyspy Kanaryjskie. Według agencji informacyjnej AMI w łodzi znajdowało się 170 osób. Niektóre z nich zostały uratowane, w tym m.in. pięcioletnia dziewczynka. Z informacji wynika, że łódź wypłynęła z granicy senegalsko-gambijskiej i wywróciła się sześć dni później w pobliżu mauretańskiego nadmorskiego miasta Ndiago.

>>> Światowy Dzień Uchodźcy: rekordowa liczba 120 milionów uchodźców

Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM) alarmuje, że w tym roku znacząco wzrosła liczba osób wyruszających statkami z Afryki Zachodniej w stronę Hiszpanii. W okresie od stycznia do marca zarejestrowano 13 115 osób – w porównywalnym okresie 2023 roku było ich 2178. Tylko w pierwszych trzech miesiącach roku wywróciło się co najmniej dwanaście łodzi. Zginęło lub zaginęło co najmniej 119 osób. Oprócz Senegalu i Gambii łodzie wypływają także z Gwinei i coraz częściej z Mauretanii, która jest uważana za kraj tranzytowy.

W marcu Republika Islamska podpisała porozumienie z UE, w którym zobowiązała się przeznaczyć 210 mln euro na ograniczenie nielegalnej migracji. Pieniądze mają służyć lepszej kontroli przepływów migracyjnych, a także stworzyć perspektywy dla młodych ludzi. Według Międzynarodowej Organizacji Pracy (MOP) w 2023 r. prawie 24 procent osób w wieku od 15 do 24 lat było bezrobotnych. Średni wiek mieszkańców wynosi 22 lata.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze